Před šesti roky o šanci získat české zlato s Plzní hokejový útočník Milan Gulaš přišel.

Klub poslal šikovné křídlo do ruské KHL a Gulaš tehdy jen u televize sledoval, jak Martin Straka a spol. stoupají k vrcholu.

Největším úspěchem v extralize je tak pro 33letého forvarda loňské třetí místo. To chce kapitán plzeňské Škody nyní vylepšit.

Míří úplně nejvýš. Na titul.

„Uděláme pro to maximum,“ zdůrazňuje spolu s Janem Kovářem klíčový hráč Škodovky před čtvrtfinálovou sérií play-off, v níž třetí Indiáni vyzvou šestou Olomouc.

V základní části jste se stal podruhé nejproduktivnějším hráčem soutěže a k tomu jste vládl i střelcům. Jak individuální úspěchy vnímáte?

Moc si toho vážím, ale úspěchy jsou odrazem týmových výkonů. Kdyby mančaft nešlapal, tak určitě nevyskočí ani jednotlivci. A to, že jsme táhli za jeden provaz, je pro mě ještě víc.

Obhájit post nejproduktivnějšího hráče je husarský kousek. Byl to před sezonou váš cíl?

V základní části jsme měli pár výkyvů,, takže jsem byl spíš rád, že jsme to zlomili a dokázali se vrátit zase do horních pater tabulky. Na individuální statistiky jsem v té době nekoukal. Hodně nám pomohl návrat Honzy Kováře a do play-off teď jdeme hodně silní.

Kdy jste začal uvažovat o tom, že byste mohl produktivitu opět ovládnout?

Asi když jsem se dostal na první flek (smích). Předtím dlouho kraloval 'Kvápa' (Marek Kvapil z Liberce). Předváděl neskutečné výkony a odskočil o spoustu bodů, takže jsem na to ani nijak nekoukal. Pak když mi to začalo jít a dostal jsem se nahoru, na první místo, tak jsem na to mrknul. A nebudu lhát – pak už jsem to nechtěl pustit, ale pořád to pro mě nebylo to hlavní.

Říká se, že pro střelce je klíčovým hráčem centr. Souhlasíte?

Jo, tak každý hráč má v lajně svou roli a jsem rád, že nám to s Kovym a mladým Pourákem (Jakub Pour) v lajně klape a doufám, že to bude v play-off pokračovat.

Střeleckou korunu jste převzal po Tomáši Mertlovi a dvouleté vládě Dominika Kubalíka, což byli rovněž hráči Plzně. Je to jen náhoda?

Těžko říct, ale 'Kubalda' je excelentní střelec a 'Mertlík' měl loni skvělou sezonu. A že se to povedlo teď i mně? Beru to tak, že je super, když jsem svými góly pomohl mančaftu. Jinak jsem na pořadí střelců opravdu moc nekoukal. Určitě řadím výš vítězství v produktivitě. Jsem radši, když někomu na gól nahraju (úsměv). Teď na sebe vzal tu úlohu Honza Kovář. Servíruje mi prvotřídní nahrávky, z nichž není těžké skórovat. Asi proto jsem střelce vyhrál.

V závěru základní části Škodovka ještě dotírala na první Liberec a sahala po Prezidentském poháru. Nakonec vyšlo třetí místo. Je to úspěch, nebo jste mysleli výš?

Když jsme se pohybovali kolem devátého desátého místa, tak jsme to chtěli hlavně zlomit a vytáhnout se zase nahoru. Což se povedlo a ještě jsme se dostali do hry o první místo. Že to nakonec nevyšlo, nás mrzelo, ale myslím si, že sezona není zatím vůbec špatná. Utvrdili jsme se o vlastní vnitřní síle a věřím, že to můžeme prodat i v play-off.

Jak jste reagoval, když bylo jasné, že ve čtvrtfinále narazíte stejně jako loni na Olomouc?

Já neřešil, kdo na nás vyšel. Když chceme pohár, musíme porazit každého, kdo nám přijde do cesty. Samozřejmě víme o silných stránkách Olomouce a připravíme se na čtvrtfinálové zápasy. Navíc se dali do kupy zranění kluci a v play-off budeme téměř v plné síle.

S týmem z Hané se ve čtvrtfinále střetnete potřetí za poslední čtyři roky, takže se asi vzájemně nemůžete moc překvapit…

To ne. Očekávám, že se podobně jako minulý rok bude hrát urputný hokej. Olomouc se určitě nebude vyloženě cpát do nějakých útočných věcí a bude to mít založené hlavně na defenzivě. Je jen na nás, jak si s tím poradíme, ale věřím, že přes Olomouc přejdeme.

Vizitka Milana Gulaše
Narozen: 30. prosince 1985 v Českých Budějovicích.
Kariéra: Motor České Budějovice (2003/04), Indiana Ice (zámořská USHL, 2004/05), Motor České Budějovice (2005 – 12), Škoda Plzeň (2012/13), Magnitogorsk (KHL, Rusko, 2013 – 14), Färjestad (Švédsko, 2014 – 17), Škoda Plzeň (od 2017).
Individuální úspěchy v extralize, 2017/18: vítěz produktivity – 61 bodů (23 gólů + 38 asistencí), hráč sezony.
2018/19: vítěz produktivity – 62 bodů (30 gólů + 32 asistencí), král střelců – 30 gólů.