Po několika stovkách zápasů nejslavnější hokejové soutěže na světě sledovaných v televizi se mi konečně splnil veliký sen – navštívil jsem zápas New York Islanders proti Tampě Bay Lightning přímo v newyorském Barclays Center.

Hosté, za které nastoupil i plzeňský odchovanec Andrej Šustr, si odvezli vysokou výhru 6:1.

Aréna Barclays Center je sice nová, ale přesto často kritizovaná. Současně v ní totiž hraje i basketbalový celek Brooklyn Nets, který zde má i daleko větší fanouškovskou základnu.

Přísné kontroly

Na utkání jsme společně s dalšími kamarády měli zajištěné akreditace přes největší hokejové portály Hokej.cz a NHL.cz. Před vstupem do arény čekala každého přísná kontrola připomínající ty na letišti.

Hala se od počátku příliš neplnila, hokej už delší dobu v Brooklynu netáhne, což bylo na stadionu, který se nezaplnil ani z poloviny, poznat. Atmosféra byla ponurá, kotel se sice snažil rozfandit celý stadion, ale měl to těžké.

Skvěle propracovaná byla multimediální kostka nad ledovou plochou, na které se jak před zápasem, tak během něj, objevovalo několik zajímavých informací o hráčích. Nechyběly ani atraktivní přestávkové soutěže či rozhovory, nicméně na atmosféře to příliš nepřidalo.

Domácím Ostrovanům se vůbec nedařilo a již po první třetině prohrávali 0:3. Domácí fanoušky zvedaly ze sedaček alespoň šarvátky, kterých se v zápase událo hned několik. Místní se dočkali i branky, znamenající už jen snížení na 1:6.

Plzeňák Šustr

Čeští hráči Tampy Ondřej Palát a Andrej Šustr se do statistik sice nezapsali, přesto byl plzeňský odchovanec Šustr po zápase plný úsměvů.

„Nečekali jsme, že to bude tak jednoznačné. Podařilo se nám napravit prohru s Rangers z předchozího zápasu (1:6), takže jsme spokojení," prozradil v rozhovoru, který probíhal přímo v hráčské šatně, kde se vždy k rozhovorům „uvolnil" jeden z hráčů, kolem kterého se seběhla spousta novinářů a kameramanů. Každý se překřikoval a snažil vyřknout svou otázku. Andrej Šustr byl příjemně překvapen, když jsme k němu přišli s češtinou…

Pozdrav Škodovce


Andrej Šustr také prozradil, že pravidelně sleduje, jak si v české extralize vede jeho bývalý klub HC Škoda Plzeň. „Bylo smutné kluky vidět takhle na dně. Myslím si ale, že se mužstvo zvedlo, a věřím, že se to otočí," komentoval Šustr nevydařený start Škodovky v české extralize. „Doufám, že budou úspěšní. Musí pořád makat a nenechat se znechutit," vzkázal do Plzně Šustr.

Několik minut po utkání jsme odcestovali zpět na hotel. Další den nás totiž čekal zápas mezi Philadelphií a Detroitem, na který jsme vyrazili autobusem již dopoledne.

Hvězda Voráček

Do Wells Fargo Center ve Philadelphii jsme dorazili zhruba dvě hodiny před utkáním. V tiskovém centru se nacházela přibližně stovka novinářů, kteří se u stolečků ve skupinkách bavili o několika zajímavých informacích. Rozebírali poslední zápasy, upozorňovali na hráče, které bude třeba sledovat, a podobně.

Posléze jsme výtahem vyjeli do nejvyššího patra arény, kde bývají novináři umístěni. Cestou jsme potkali jednoho z nejlepších hokejových komentátorů Mikea Emricka, který neváhal s ostatními prohodit i pár slov. Od zápasu očekával napínavou bitvu. A měl pravdu…

Hostující Detroit vedl 2:0, posléze ale domácí Philadelphia vyrovnala. Red Wings se znovu dostaly do vedení, nicméně v předposlední minutě domácí celek srovnal na 3:3 a utkání dospělo do prodloužení, které rozhodl český útočník Jakub Voráček, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Kromě Petra Mrázka jsme dělali rozhovor i právě s ním. Jakub Voráček byl nadšený, že se mu podařilo napravit moment z úvodu utkání, kdy si dal nešťastnou vlastní branku.

Přístup českého útočníka byl naprosto perfektní. „Vy mluvíte česky? To jste měli kváknout hned," řekl nám s humorem. Po rozhovoru se s námi neváhal vyfotit a přátelsky si popovídat.

Na zápase panovala po celou dobu výborná atmosféra. Jakmile fanoušci domácích Letců spustili pokřik „Let's go Flyers" (do toho Flyers), přidala se celá hala, která hnala své oblíbence kupředu. A po konci utkání kráčeli v ulicích fanoušci spokojení s vítězstvím.

Točilo se plzeňské

Jakmile jsme dokončili svoji práci, odcházeli jsme z arény společně s hokejisty Detroitu Red Wings. Kamarád Jan Šlapáček, šéfredaktor nhl.cz, je jejich velkým fanouškem. Byl to pro něj obrovský zážitek, ke všemu si stačil pořídit povedené selfie s trenérem Jeffem Blashillem.

Posléze jsme se přesunuli do sportovního baru vedle haly a sledovali rozhodující zápas baseballové World Series, kde Chicago Cubs vyhrálo mistrovský titul po 108 letech. V baru to prožívala velká spousta fanoušků, atmosféra byla parádní. A navíc v něm točili plzeňské pivo…

Autor je redaktorem 
Plzeňského deníku, eSports.cz, nhl.cz