Následně ještě rodák z Klatov táhl českou osmnáctku coby kapitán při mistrovství světa.

Teď se křídelní útočník zařadil do letní přípravy hokejové Škodovky a bojuje o místo v extraligovém áčku.

„Loni ve Švédsku jsem už zažil pár tréninků s áčkem, ale v Plzni je to poprvé. A je toho hodně, fakt dost,“ přiznal forvard během soustředění na Šumavě.

Při opakovaném vybíhání strmých úseků sjezdovky, navíc zapřažený do pneumatiky, trpěl.

„Je to hrozně těžké. Nečekal jsem, že to bude až takové. Ale každým dnem je to lepší, tělo si postupně zvyká. Ale je to příšernost,“ připustil Mužík s tím, že ve Švédsku se skoro neběhalo. „Jezdili jsme hodně na rotopedu, dělali speciální cvičení, ale běh vlastně vůbec.“

O šanci hrát extraligu za Plzeň usiluje spolu s Filipem Přikrylem, s nímž nastupoval v elitní lajně na šampionátu osmnáctek.

Na světovém turnaji zaznamenal Mužík gól a asistenci. V juniorce týmu Luleå si pak v 38 utkáních připsal osm gólů a u dalších 14 asistoval. A to nastupoval stabilně za dvacítku, i když mohl hrát ještě za osmnáctku.

„Byla to dobrá škola. Už díky tomu, že jsem bydlel sám a musel jsem se o sebe postarat. Naučil jsem se vařit, prát, vytírat, všechny domácí práce. A hodně mi to dalo i hokejově,“ vyprávěl Mužík.

Na začátku si na severu vystačil s angličtinou, ale protože trenér mluvil jen švédsky, musel se pustit do další řeči. „Teď už se švédsky domluvím,“ říkal forvard.

A proč si vybral právě Švédsko? „Nějak to vyplynulo. Mohl jsem jít do Ameriky jako Filip Přikryl, ale já chtěl zkusit něco jiného. Bavili jsme se o tom i s Jirkou Kučerou, který v Luleå hrál a zná se dobře s mým tátou. Říkal, ať jdu, že je to dobrá cesta,“ podotkl Mužík.

Právě s bývalým úspěšným reprezentantem Kučerou, který v Luleå strávil s přestávkou pět let a získal tu švédský titul, Mužík před rokem do nového působiště cestoval.

„Bylo to něco neskutečného. Jirka je tu pořád obrovskou legendou. Už na letišti v Luleå ho lidi poznávali. Fotili se, rozdával podpisy, i taxikář ho hned poznal. A na zimáku má asi čtyři portréty. Zanechal tam výraznou stopu,“ vyprávěl Mužík.

ÚDĚL BENJAMÍNKŮ

„Soutěž týmů do dvaceti let je tam kvalitní,“ vrátil se Mužík k švédskému angažmá.

„Hráči jsou vyspělejší a je tam i větší konkurence. V týmu je třeba třicet kluků a nastoupit jich může dvacet. Každý trénink se rvete o to, abyste se dostal do nominace na zápas. A tak pořád dokola,“ uvedl útočník.

Ví, že boj ho čeká i nyní v kádru Škodovky.

„S Filipem (Přikrylem) jsme nejmladší a musíme se rvát, co to jde,“ řekl.

A nechal nahlédnout do povinností benjamínků na týmovém soustředění.

„Nosíme pití, činky. Mladí dělají všechno a staří pardálové, jako Jarda Kracík, mají pohodičku. Ale chápu, má na to věk a zkušenosti (smích). Navíc to tak chodí v každém klubu,“ konstatoval Radek Mužík.