V pondělí hokejisté plzeňské Škodovky dostávali z těl únavu z nedělního souboje pod širým nebem v Brně s tamní Kometou. V tréninku, jak jinak.

Po zhruba tři čtvrtě hodiny na ledě čekaly Indiány ještě výběhy strmých schodů v plzeňské aréně. Možná proto, že českou obdobu stále populárnějších zápasů pod otevřeným nebem prohráli 2:5.

Škodováky tak hřály jen vzpomínky na jedinečný duel. „I přes panující chlad vládla skvělá atmosféra. Přišla rekordní návštěva, a když zakřičí přes osmnáct tisíc lidí, tak vás to nenechá v klidu," popsal své dojmy z duelu 33. extraligového kola obránce Jakub Jeřábek.

„Hrát před tolika diváky bylo úžasné. Škoda, že jsme
z toho nic nevytěžili," litoval 
s 24 body za tři góly a 21 asistencí nejproduktivnější bek celé soutěže.

Hostující Plzeň nedělní bitvu v provizorní aréně za Lužánkami začala lépe a po trefě Jakuba Lva šla do vedení. Jenže Kometa do konce první třetiny stav otočila a ve druhé části se utrhla už do dvougólového náskoku.

Plzeňský štírek Miroslav Indrák ještě v téže třetině snížil, ale další šance Indiáni neproměnili a v závěrečné dvacetiminutovce potom Kometa rozhodla o své výhře. Čtvrtý gól přidal po úniku Vojtěch Němec a výsledek potom v závěru při plzeňské power-play zpečetil ranou přes celé hřiště Kováčik.

Divácký rekord překonánNedělní utkání pod širým nebem v Brně za Lužánkami mezi Kometou a Plzní sledovalo
 18 514 diváků, čímž byl překonán návštěvnický rekord v české extralize. Ten stávající držel duel Kladna s Brnem v pražské
 O2 areně, na který 23. října 2012 zavítalo při výluce v NHL 17 182 fanoušků. Padla i oficiálně uváděná nejvyšší návštěva hokejového utkání v Česku. V roce 1962 přišlo na ligový zápas mezi Spartakem Sokolovo (dnešní Spartou) a ZKL Brno do nově otevřené Sportovní haly v Praze 18 500 diváků.

Plzeň sice předtím v sezoně Brno doma dvakrát porazila, ale na jeho ledě vyšla zkrátka.

„Ten brejk vznikl po mojí chybě. Dal jsem křižnou přihrávku a Němec ji vystihl. Mrzelo to, ale zbytečných chyb jsme v tom zápase udělali víc, a proto jsme prohráli," nehledal výmluvy Jeřábek.

Škodovka se ale i přes prohru udrží s 59 body na kontě minimálně do úterního večera na druhé příčce průběžného pořadí extraligy.

„Každý zisk, každá ztráta teď hraje možná ještě větší roli. Soutěž se začíná lámat, v boji o účast v elitní šestce přituhuje," míní Jeřábek.

A jak se mu líbil zápas pod širým nebem? „Byla to hlavně show pro lidi, což jsme si užívali i my hráči. Ale hrál se úplně jiný hokej, než jaký známe z hal," tvrdil produktivní bek. „Led u mantinelu byl zkosený, navíc hrbolatý, takže puky odskakovaly a těžko se kontrolovaly. Na druhé straně podmínky byly stejné pro nás jako pro Brno," doplnil Jeřábek.

Čtyřiadvacetiletý reprezentant si tak připomněl své mládí. „To jsme mydlili hokej na rybníku Bolevák a v žácích jsme hráli zápasy na ploše vedle hlavního stadionu, která tehdy ještě nebyla zastřešená. Když sněžilo, tak jsme často ani nevěděli, kde je puk," vzpomínal plzeňský rodák.

Už proto se domnívá, že souboje na nekrytém stadionu by měly zůstat výjimečnou událostí. „Jednou za sezonou stačilo, na tom jsme se shodli. Co bychom si ale rádi zopakovali, je hrát zase před takovou návštěvou," říkal Jeřábek.

Ale netroufá si odhadnout, zda by se tolik diváků jako v Brně sešlo třeba při podobné akci v Plzni. „I když jsme v tabulce nahoře, tak návštěvy kolísají. Naposledy na Litvínov přišlo sice šest a půl tisíce diváků, což byla paráda, ale jinak chodí méně lidí. Takže těžko říct, kolik by jich přitáhl zápas na otevřeném stadionu," podotkl obránce.

V extralize teď Indiáni pokračují v tažení po stadionech soupeřů. V pátek hrají v Hradci a v neděli se Škodovka utká v Praze se Spartou. „Jsou to silní, nepříjemní protivníci, kteří se drží rovněž v popředí tabulky, ale pro nás se nic nemění. Chceme vyhrát," zdůraznil Jakub Jeřábek.