Do soutěžního kolotoče se Indiáni vrátí až v neděli, kdy doma hostí od 17.30 hodin českobudějovický Mountfield.

„Ta pauza byla atypická, protože jsme nehráli ani v úterý, ani teď v pátek, kdy je na programu celé extraligové kolo,“ uvedl plzeňský trenér Marian Jelínek.

„Hráči tak měli do středy individuální trénink a podle svého uvážení se mohli připravovat s fyzioterapeuty. Následoval krátký blok zaměřený na fyzičku a od pátku se už zase soustřeďíme na nedělní zápas. Ta hlavní pauza, kdy znovu ještě zapracujeme na kondici, však přijde až v následné reprezentační přestávce v únoru,“ avizoval hlavní kouč Indiánů.

Ti se deset kol před koncem základní části drží jistě na druhé příčce extraligové tabulky.

Dál šlapou na paty vedoucí Spartě, na kterou ztrácí čtyři body, a díky tomu, že v předstihu posbírali plánovaných 84 bodů, mají účast v play off téměř jistou.

„Zda je to výhoda, nebo ne, se teprve ukáže. Spousta lidí nám připomíná, že v podobné situaci jsme byli v předminulé sezoně, kdy jsme vyhráli základní část, ale potom jsme ve čtvrtfinále vypadli s Libercem,“ vrací se do minulosti Jelínek.

Svěřence se snaží udržet v patřičném nasazení i stanovením dalších postupných cílů.

„Něčeho jsme dosáhli, ale chceme jít dál, což znamená udržet si minimálně druhé místo,“ zdůraznil hlavní kouč.

Za klíčový pro dosažení dané mety považuje Jelínek právě nedělní duel s Jihočechy.

„Buď Budějovice odpálíme víc za sebe, nebo se nám přiblíží,“ uvedl Jelínek s tím, že pro každý následující zápas se snaží pro svůj tým najít nějakou motivaci.

„V každém ze zbývajících utkání základní části nám o něco jde, ale rozhodně ne o stíhání Sparty a případnou výhru v základní části. To ani náhodou,“ potvrdil kouč, že jeho prioritou není zisk Prezidentské trofeje.

Už proto, že tým Plzně se stále potýká s početnou marodkou.

„Máme řadu zraněných, a to i mezi klíčovými oporami, ale naše pozice nám umožňuje netlačit na jejich návrat,“ uvedl Jelínek.

Týká se to třeba kanonýra Tomáše Vlasáka i dalších forvardů – mj. Dušana Andrašovského či Ondřeje Havlíčka.

„Dušan má zlomená tři žebra a v úvahu tak připadá, že se vrátí až na play off. Podobně to platí i v případě Vlasáka, jehož problémy s kolenem jsou rovněž vážnějšího rázu. Obrovskou chuť hrát má Havlíček, který se zotavuje po luxaci ramene, ale brzdíme ho,“ sdělil Jelínek.

Do plzeňské sestavy se v neděli vrátí Ondřej Kratěna, Martin Heřman a Jan Stránský.

„Jsou v plném tréninku a měli by hrát,“ oznámil hlavní trenér.

A vyjádřil se i k nedávnému odchodu kanadského beka Geoffa Kinradeho, který sezonu dohraje v týmu švýcarského mistra z Bernu.

„Rozhodně jsme Kinradeho nevyhodili. Bern o jeho služby stál, hráči i klubu dal zajímavou nabídku, a my jsme proto kývli ,“ sdělil Jelínek.

„Bern předložil Kinrademu smlouvu i na příští sezonu, a to mnohem lukrativnější, než byla Geoffovi schopna dát Plzeň. Hráč chtěl odejít a my jsme mu nechtěli stát v cestě. Zvlášť když nešlo o klíčového obránce, ale o šestého sedmého beka v pořadí. A klub získal i nějaké odstupné a ušetří Kinradeův plat,“ vypíchl trenér ekonomická hlediska.

A nemyslí si, že plzeňská defenziva je nyní přeplněna zkušenými hráči, kteří jsou za zenitem výkonnosti.

„Jako trenér nezodpovídám za budoucnost, ale za úspěch v téhle konkrétní sezoně. A věřte mi, že bych nenechal hrát sebezkušenějšího borce, pokud bych měl k dispozici lepšího mladšího hráče,“ zdůraznil Jelínek.