„Líbilo se mi. Moc. Protože souboj Kanady s Američany nabídl přesně ty prvky, které dělají tenhle sport nesmírně atraktivním a v českém hokeji je téměř nenajdete,“ uvedl kouč aktuálně nejlepšího celku extraligy.

„Rychlost, přímočarost akcí, ale také tvrdost v osobních soubojích, nikoliv ale záludnost. Tvrdá práce, enormní nasazení a týmový výkon, kdy ego hráčů jde stranou a každý je schopen zaskočit za spoluhráče. Útočník za obránce a naopak,“ vypíchl hlavní motivy finálové bitvy Jelínek. „Žádné řečnění hráčů, protesty. Ale také cit rozhodčích, kteří drobné neúmyslné prohřešky pustí, ale zásadní nepřehlédnou,“ pokračoval plzeňský lodivod.

Čím stůně český hokej je přitom podle Jelínka zřejmé už delší dobu.

„Vedou se sice diskuse, jenže bez systémových změn napříč kategoriemi se nepohneme z místa,“ zdůraznil. „Pokud by vyřazení českého týmu v olympijském čtvrfinále spustilo konečně nějaké zásadní změny, tak jen dobře,“ podotkl.

Sám se zmíněné prvky snaží přenést do hry svého týmu. A možná proto je už dvě kola před koncem základní části jisté, že indiáni jdou do play off z prvního místa.

Zítra v prvním utkání po olympijské přestávce se Plzeňští představí na ledě devátého Litvínova a úvodní fázi soutěže zakončí potom v pátek domácím soubojem s pátou Spartou.

„V těch zápasech si chceme vyzkoušet některé taktické varianty, nacvičené během pauzy i hráče s nimiž počítáme pro play off. Padělka z Tábora a Laše z Třebíče,“ oznámil Jelínek.

Dvě porážky a vítězství na nedávném krátkém kempu ve Švýcarsku bere kouč s nadhledem. „Byli jsme hokejovější, ale přece jen nasazení hráčů nebylo takové, jako v extralize. Teď je ale nutné se zase rychle vrátit k tvrdé práci,“ vyhlásil.