Ve středu v Praze porazili indiáni Slavii 5:3 a ve Východní divizi tak mohou skončit nejhůř druzí. A do finále postupují z každé skupiny vždy dva celky.

„Už před posledním zápasem ve skupině jsme si splnili jeden ze svých cílů. Start ve finále je pro klub zajímavý ekonomicky i sportovně,“ říká spokojeně trenér Marian Jelínek.

„Ze zkušenosti vím, že jde o parádní turnaj, o konfrontaci s nejlepšími evropskými kluby. Zvlášť pro mladé hráče to bude zážitek i velká zkušenost. Navíc se teď už můžeme v klidu zaměřit na blížící se začátek extraligy,“ podotýká kouč.

Na výkon týmu proti Slavii v předposledním duelu v rámci divize však Jelínek nahlíží daleko kritičtěji.

„Excelentně nám vyšly jen přesilovky, jinak prakticky nic,“ připouští trenér. „Oceňuji ale, že i tak jsme houževnatému soupeři vstřelili pět gólů a dokázali otočit nepříznivý stav,“ zdůrazňuje klady.

Plzeň totiž ještě osm minut před koncem středečního souboje prohrávala 2:3, ale pak rozjela brankostroj.

„Zvýšili jsme pohyb, Slavia na to reagovala fauly, které jsme v početních výhodách potrestali,“ popisuje Jelínek cestu k finálové jistotě.

O tři góly vítězů se postaral útok Kratěna, Hlinka, Mrňa a dva zásahy přidal Petr Sýkora. Start dvojnásobného držitele Stanley Cupu v extralize za Plzeň však stále není jistý.

„Petr by pro nás byl značnou posilou, ale je třeba počkat na jeho rozhodnutí,“ říká plzeňský lodivod.

A jakou odměnu připravil svěřencům za zvládnutý postup do finále European Trophy?

„Přidáme v tréninku a v nadcházejících utkáních dostanou více prostoru mladí hráči,“ říká Jelínek.

V neděli večer vyrazí Plzeňští do německého Weidenu, kde sehrají přípravný zápas s Norimberkem. A v úterý je čeká doma závěrečný duel základní fáze European Trophy s celkem Pardubic.

Dobrá zpráva je, že do tréninku se po zranění vrací obránce Geoff Kinrade. A v brzku by ho mohl následovat i druhý zámořský bek Nicolas St. Pierre.

„Nick naštěstí nemusí na operaci. Zraněné rameno má pouze fixované, a pokud vše dobře půjde, měl by se do týdne, deseti dnů zapojit rovněž do přípravy,“ potvrzuje Marian Jelínek.