V pátek Škodovka doma udolala druhý Hradec Králové, v neděli zvítězil vedoucí tým na Spartě 4:2 a s 97 body na kontě suverénně míří za vítězstvím v základní části.

Spartu porazili škodováci  počtvrté v sezoně a pátou výhrou v řadě potěšili početnou výpravu příznivců, která do pražské O2 Arény dorazila.

Jestliže v pátečním duelu táhl plzeňské šiky Gulaš, včera zase jeho parťák z útoku i českého olympijského výběru Mertl, který dal dva góly a na třetí přihrál.  A k tomu v brance  znovu jistý Svoboda, který pro Plzeň vychytal už třicátou výhru v sezoně.

„Není to o jednom dvou hráčích, bojujeme jako tým, jeden za druhého. A tím, že vyhráváme, jsme v pohodě a zvládáme i těžké zápasy,“ “ říkal po včerejším souboji dvaadvacetiletý gólman.
Sparta proti Plzni vyrukovala už s útočnou posilou Řepíkem a od 16. minuty po Pechově teči vedla.

Před první pauzou sice v přesilovce Moravčíkova rána projela za sparťanského brankáře Aittokallia, ale puk z brankové čáry vyhodil  Nedomlel.

V úvodu druhé třetiny se  Plzeň ubránila ve třech proti pěti, aby před polovinou zápasu stejnou výhodu maximálně zúročila. Během 44 sekund udeřili škodováci hned dvakrát.

Nejprve s pěti útočníky na ledě rozjeli ťukes, který nechytatelně zakončil Mertl. A stejný hráč potom v pokračující přesile pět na čtyři nabil na gól Kracíkovi.

Sparta sice rychle odpověděla, po Formanově průniku skóroval nekrytý Klimek, ale tím se domácí střelecky vyčerpali.

Tři minuty po druhé pauze už vedla Plzeň. Mladý Rubner zabojoval za domácí klecí a Jonesovo nahození z pravého kruhu propadlo za Aittokalia. Šťastný gól.

Sparta ještě bojovala, ale Škodovka s podporou gólmana potvrzovala svou dominanci. V závěru zpečetil výhru Indiánů při domácí power-play znovu nejlepší střelec soutěže Mertl (29. gól v sezoně).

„Zatímco my jsme výhodu pět natři nevyužili, soupeř ze stejné situace vytěžil dva góly, což bojovný zápas rozhodlo,“ říkal sparťanský asistent Radim Rulík.

Plzeňský trenér Ladislav Čihák kvitoval, že jeho tým přestál první třetinu bez větší úhony. „Nezačali jsme dobře, Sparta byla hladovější, ale naštěstí dala jen gól. Po pauze jsme se zvedli, vytvořili si tlak a v přesilovkách jsme zápas otočili.  Za stavu 2:2 to potom bylo o tom, kdo dá dřív gól a my jsme byli šťastnější,“ uvedl  plzeňský kouč.

Extraliga pokračuje v úterý. Plzeň se doma utká s Mladou Boleslaví.