V souboji s českobudějovickým Mountfieldem vedli dvakrát o tři góly a zdálo se, že kráčí jistě k desáté výhře v řadě. Soupeř je ale pokaždé vyvedl z omylu.

„Jak za stavu 3:0, tak potom ve třetí části, kdy jsme vedli 5:2 jsme se náskokem příliš uspokojili a hosté nás za polevení trestali. Rozhodující je však konec, a ten jsme zvládli,“ říkal po boji plzeňský asistent Milan Razým.

Družina Martina Straky totiž díky aktuální formě i své nezlomnosti nakonec divokou přestřelku dotáhla k vítězství 6:4 a bodově už dostihla pražskou Spartu v čele extraligy.

Za lídrem soutěže nyní Indiáni zaostávají jen vinou horšího skóre, navíc se vzdalují dalším soupeřům.

Před třetími Pardubicemi, na jejichž led zajíždějí Západočeši v pátek, mají náskok devíti bodů.

„Spokojeni ale můžeme být jen s tříbodovým ziskem. Příště by se nám podobné uspokojení nemuselo vyplatit,“ zdůraznil Razým.

Aby také ne.

Vždyť v úterý hrálo dvě třetiny vše do karet Indiánů.

Ani ne po minutě hry vstřelili první gól, když nahození obránce Jiřího Marušáka od modré poslal zblízka do černého Ondřej Havlíček.

„Vedoucí týmu Václav Kalina mi zdůrazňoval, že na gólmana Jakuba Kováře platí rány nahoru. A i když byl puk roztočený, povedlo se mi ho zvednout pod břevno,“ popisoval dvacetiletý forvard svou trefu.

Už na 3:0 pak Havlíček zvyšoval na začátku druhé části. „Znovu to bylo po střele Jirky Marušáka. Kotouč se ke mně odrazil přímo na kruhy a přede mnou byla jen prázdná brána,“ říkal útočník.

Plzeň si Havlíčka vytáhla jen nedávno z prvoligové Třebíče a odchovanec Kladna se za šanci hrát extraligu odvděčuje. V devíti zápasech si připsal čtyři góly a asistenci.

„Dvě třetiny byly pro mě, ale i pro celý tým, hodně povedené,“ připustil centr, který dobře zapadl mezi křídla Dušana Andrašovského a Michala Dvořáka.
Poslední dějství urputné bitvy dvou týmů z popředí extraligy bylo ještě dramatické.

Jihočeši hned po druhé přestávce snížili na 2:3. Pak sice mladý Dominik Kubalík se štěstím proměnil trestné střílení a po něm Nicholas Johnson vrátil Plzni třígólový náskok, jenže hosté dvěma slepenými góly znovu rozpoutali peklo.

„Důvod těch výpadků? Asi lehkovážnost. Soupeře jsme nechávali rozjíždět z hloubi pole a ten toho využil,“ litoval Havlíček. „Není to příjemné, když ztratíte takový náskok. Začnete se bát. Nechcete udělat chybu, hrát na puku. Trenéři nás ale uklidňovali a zaplaťpánbůh to dobře dopadlo,“ těšilo útočníka.

Mountfield ve snaze srovnat sáhl k power play, ale 21 vteřin před koncem se do opuštěné branky hostů trefil Radek Duda a svým 19. gólem v sezoně potvrdil výhru.