Ztrácel totiž také vedoucí Liberec, který na vlastním ledě nestačil v prodloužení na Kometu Brno.

Předtím druzí Indiáni se naopak dvě kola před koncem základní části propadli za Třinec na třetí místo, ale přesto dál živí naději na obhájení Prezidentského poháru. Na Liberec ztrácí tři body.

S Oceláři svedli Plzeňští srdnatou bitvu plnou emocí, a to se museli obejít bez sedmi hráčů základní sestavy.

Na marodku před šlágrem 50. kola přibyl také jeden z lídrů Jan Kovář, podle zpráv z plzeňského tábora však nejde o nic vážného.

Škodováci museli litovat hlavně nevyužitých šancí z první třetiny.

Čestné buly včera vhodil úspěšný jezdec rallye Václav Pech a souboj celků z popředí tabulky se rozjel v tempu.

Plzeň se i v poslepované sestavě dostávala do šancí a od osmé minuty vedla.

Moravčík v přesilovce nejdřív svou bombou rozvibroval břevno třinecké klece, následně už téměř sedm tisíc diváků v hledišti vybuchlo radostí. Po Stachově pobídce zpoza branky se z dorážky prosadil Kracík.

A přišly i další příležitosti modrobílých. Jenže Indrák sám před Hrubcem neuspěl a v nájezdu nepřelstil třineckého gólmana ani D. Kindl.

Hrubec byl dál pod palbou. Na střely také domácí vyhráli úvodní třetinu 21:6, jenže na góly to bylo jen 1:0.

Na začátku druhé části sice Škodovka přestála Gulašovo vyloučení, jenže hned poté inkasovala. Brankáře Frodla propálil z levého kruhu ranou pod břevno Werek.

V závěru prostřední třetiny se zápas lámal. V 36. minutě jeden z hostů vrazil na mantinel Kracíka. Plzeňský útočník skončil na ledě s vyraženým dechem, ale vyloučen byl za předchozí sekání obránce Moravčík.

Domácí příznivci protestovali a když byl vzápětí za sekání vyloučen ještě Allen, v hledišti se spustila bouře nevole.

Na plochu přilétlo pár plastových lahví a jedna zasáhla sudího Hribíka. Plechovka piva zase přistála na třinecké střídačce. Po krátké pauze ale incidentem ještě víc vyhecovaný zápas pokračoval.

Domácí se 80 sekund bránili ve třech proti pěti. Gólman Frodl ale skvělými zákroky tým podržel.

V závěru třetiny se Plzeň ocitla znovu v oslabení, ale stav se ani tak neměnil.

Třetí část byla už kdo s koho. Indiánské útoky ztrácely na síle, i když třeba Kracíkova řada byla blízko gólu. Hrubec roztažený na ledě však nebezpečí zažehnal.

Stejně jako na opačné straně Frodl, který kryl dvě Novotného dorážky. V 55. minutě pak se po sólu trefil přesně třinecký Růžička a Plzeň přes snahu a minutu trvající power-play už vyrovnat nedokázala.

Eberleho rána čtyři sekundy před koncem jen těsně minula branku hostů.

„Začali jsme dobře, celou první třetinu jsme odehráli dobře, jenže jsme dali jen jeden gól. Od druhé periody se hra srovnala. Dostali jsme se do série oslabení, která jsme sice ubránili, ale místo, aby nás to nakoplo, tak to mělo spíš opačný efekt,“ připustil plzeňský asistent Jiří Hanzlík s tím, že ve třetí třetině byli lepší hosté. „Postupně nám trochu docházela šťáva, nešly nám souboje a Třinec zaslouženě rozhodl o zisku tří bodů,“ uvedl.

„V první třetině nás podržel gólman Hrubec, následně jsme se zlepšili, srovnali jsme a pak už to bylo o jednom gólu. Dali jsme ho my a vítězství si také ceníme,“ hodnotil zápas třinecký kouč Václav Varaďa.

Předposlední kolo odehraje Plzeň v úterý v Litvínově a základní část ukončí v pátek doma zápasem s Karlovými Vary.