Hokejisté HC Plzeň 1929 v duelu 5. kola extraligy rozstříleli Severočechy 6:1, a odčinili tak stejně krutou porážku, kterou jim v páteční noci uštědřil Liberec.

„V pátek jsme propadli, ten zápas nám totálně nevyšel a nebylo snadné dostat otřesený tým během 48 hodin z útlumu,“ připomněl plzeňský trenér Marian Jelínek.

Po sobotním tréninku také svěřence mořil videosestřihem nejhrubších chyb, kterých se dopouštěli. „Mužstvo v dalším zápase ale ukázalo, že je schopno krizové momenty zvládat. Semknuté podalo kolektivní výkon, zaslouženě zvítězilo, i když soupeř nám roli usnadnil,“ podotkl kouč.

Plzeňští s přeskupenými šiky se na svého soka hladově vrhli a ten celou první třetinu jen zoufale odrážel modrobílý příval. „Podali jsme katastrofální výkon. Tým jsem v úvodu vůbec nepoznával,“ podivoval se litvínovský asistent Jiří Kučera.

Hostující brankář Franěk čelil v první dvacetiminutovce šestnácti ranám, zatímco Salfický v plzeňské brance si nesáhl na puk. Přesto indiáni vedli jen 1:0.

To Lammers vlétl zleva do litvínovského pásma a prostřelil Fraňka.

„Na šance jsme soupeře jasně předčili, ale po první třetině byl stav stále na vážkách. A to bývá vždy zrádné. Stačí jeden povedený brejk, přečíslení a soupeř se může chytit. Naštěstí tenhle scénář jsme nepřipustili,“ pochvaloval si Jelínek.

Chemici sice otevřeli druhou část daleko aktivněji, minutu hráli dokonce v pěti na tři, přesto znovu třikrát inkasovali.

Modrobílý tým v těch momentech táhla elitní Strakova řada na pravém křídle nově s Vostřákem. Exeloval Vlasák.

V přesilovce připravil ideálním křižným pasem na číhajícího Slaneyho druhý gól. „Ta přihrávka byla skvělá, stačilo jen nastavit hůl,“ děkoval kanadský bek Slaney.

Potom Vlasák v oslabení sám zvýšil na 3:0, když trefou mezi Fraňkovy betony zakončil akci Vostřáka. A před druhou pauzou v početní výhodě skóroval po ťukesu se Strakou a Kovářem do odkryté branky.

V závěrečné třetině se nejprve naplnilo heslo nedáš, dostaneš. Ránu najíždějícího Vostřáka vytěsnil natahujcí se Franěk holí a z protiútoku zaznamenal Jenášek švihem čestný úspěch Litvínova.

Jenže následně Johnson tečí Modrého střely vyslyšel skandování tribun: Dejte jim búra, a v samém závěru zpečetil debakl hostů Straka po nájezdu s Vlasákem.

A ČEZ Arena propadla vítězné euforii.

„Vítězství je pro nás důležité, ale je třeba na něj navázat v dalších utkáních,“ zdůraznil Jelínek.

V pátek hrají indiáni ve Vítkovicích a v neděli zajíždějí na led mistrovských Pardubic.

Plzeň – Litvínov 6:1

Muž zápasu: Vlasák.

Třetiny: 1:0, 3:0, 2:1. Branky a nahrávky: 17. Lammers (Langfeld, Dresler), 30. Slaney (Vlasák, Jan Kovář), 35. Vlasák (Vostřák), 40. Vlasák (Jan Kovář, Straka), 54. Johnson (Modrý, Lammers), 60. Straka (Vlasák, Vostřák) – 43. Jenáček (Jánský, V. Hübl). Rozhodčí: Fraňo, Mikula – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:6, navíc Maxa (Litvínov) 10 min. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6036.

Plzeň: Salfický – Slaney, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Modrý, St. Pierre, Frolo, Dresler – Vostřák, Straka, Vlasák – M. Heřman, Jan Kovář, Dvořák – Langfeld, Lammers, Johnson – Stránský, Tvrdík, J. Heřman – od 44. navíc Obdržálek. Trenér: Jelínek.

Litvínov: Franěk – Kroupa, Švarný, Gula, Jareš, Černošek, Kubát, Skuhrovec – Lukeš, V. Hübl, Kubinčák – J. Černý, Gerhát, Jenáček – Jánský, Vopat, Bojer – Majdan, Rindoš, Maxa. Trenér: Reichel.