Po dvou výhrách si hokejisté Škody Plzeň protáhli bodovou sérii i na ledě vedoucího Liberce a v tabulce jsou dál třetí.

Indiáni s Tygry v nedělním utkání 42. kola prohráli až po nájezdech 1:2 a suverénnímu lídrovi extraligy uťali šňůru jedenácti domácích tříbodových výher.

Právě Škodovka byla posledním týmem, který předtím v Liberci bodoval a i včera sehrála s favoritem dobrý zápas. Výrazný podíl na zisku bodu měl brankář Machovský, který pochytal celkem 43 ran soupeře.

Liberec měl sice střelecky navrch, ale na výraznější šance byl souboj vyrovnaný.

Hosté se už po čtyřiceti vteřinách ocitli v oslabení, ale ubránili se, stejně jako potom v polovině první třetiny. Následně se na liberecké modré uvolnil Kratěna, ale gólman Lašák jeho bombu vykopl. Z dobré pozice poté střílel Svoboda, vyrazil i za dorážkou a Lašák ho za troufalost vyjel ztrestat. „Brankář neměl puk pod kontrolou, a proto jsem do toho šel," komentoval situaci plzeňský útočník.

Machovský si poradil se zakončením dotírajícího Radivojeviče stejně jako s ranou Valského. Ten zakroužil plzeňským pásmem a nekrytý střílel z mezikruží, hostující gólman ale skvěle zasáhl vyrážečkou.

V závěru třetiny po ataku libereckého Vampoly odstoupil z boje zraněný obránce Pulpán.

Ve 24. minutě se už Tygři radovali z gólu, ale předčasně. To se Vampola obtočil kolem plzeňské klece, Machovský jeho nahození jen vyrazil a z dorážky se prosadil Birner. Jenže rozhodčí kvůli postavení útočícího hráče v brankovišti gól neuznal.

Naopak po zahájení třetí třetiny udeřili z rychlého výpadu Indiáni.

Kratěna najel před Lašáka, ale vrátil puk na najetého Johnsona, jenž přesnou ranou uťal libereckému strážci branky dlouhou domácí neprůstřelnost – 0:1.

Ve 49. min. ale Tygři srovnali. Rozjetý Vampola nadvakrát ještě Machovského nepřekonal, ale volný Birner už skóroval – 1:1. Domácí ofenzíva zesílila a šelmy držel na uzdě hlavně Machovský. V 56. minutě vyrazil ránu Bakoše, zlikvidoval i samostatný nájezd Šimka a další obrovský závar o něco později.

Minutu a čtvrt před koncem třetiny byl vyloučen hostující Kudroč, ale plzeňská obrana odolala a utkání dospělo do prodloužení. V něm hráli hosté ve třech proti čtyřem a po 19 vteřinách rozhodl zápas po nájezdu Bakoš.

„Celý zápas jsme naráželi na výborného brankáře a na obětavého soupeře. Plzeň byla navíc šedesát minut nebezpečná a nenechávala nás v klidu," hodnotil utkání trenér vítězů Filip Pešán.

„Liberec nám ukázal, proč je v čele extraligy. Byli jsme stále pod tlakem, ale díky výbornému výkonu gólmana Matěje Machovského a naší obětavosti jsme uhráli oslabení. Kromě posledního, které rozhodlo. Vzhledem k průběhu zápasu jsme rádi za bod," prohlásil kouč hostujícího týmu Michal Straka.

Bílí Tygři Liberec - HC Škoda Plzeň 2:1 v prodl.

Třetiny: 0:0, 0:0, 1:1 - 1:0. Branky a nahrávky: 49. Birner (Vampola, Řepík), 61. Bakoš (Bulíř, Šimek) - 44. Johnson (Kratěna, Bližňák). Rozhodčí: Polák, T. Horák - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. Diváci: 6639.

Liberec: Lašák - Šimek, Ševc, Mojžíš, Derner, Vitásek, Výtisk - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Jonák, J. Vlach. Trenéři: F. Pešán a V. Čermák.

Plzeň: Machovský - Kadlec, Jeřábek, Kudroč, Pulpán, Kubka, Moravčík - Suchý, Kracík, Lev - Kratěna, Bližňák, Johnson - Hrňa, Preisinger, T. Svoboda - Hollweg, Přikryl, Poletín. Trenéři: M. Straka a Čihák.