V závěru týdne tu indiány čeká finále mezinárodní European Trophy, které společně s rakouskou metropolí hostí Salcburk.

Na čas tak Plzenští uzavřou kapitolu ´extraliga´ a rozečtou jinou část hokejové knihy, neméně prestižní.

Tak to řekl hráčům před premiérou na Red Bulls Salute, jak se nadcházející turnaj jmenuje, trenér Marian Jelínek.

„Soutěž pro nás byla od začátku nejen užitečnou konfrontaci s mezinárodním hokejem, ale i prestižní záležitostí. A stejně přistupujeme k jejímu vyvrcholení,“ prohlásil Jelínek. „Je to pro nás ocenění a výzva zároveň.“

Plzeňští si postup do finále zajistili v letní fázi, kdy ovládli Východní divizi těsně před Českými Budějovicemi.

Ze hry tehdy indiáni vykázali mj. týmy Capitals Vídeň, Slovan Bratislava, ale také dva finské zástupce KalPu Kuopio a Karpät Oulu.

„Už to jsem považoval za úspěch,“ zdůraznil Jelínek.

Do finálových bojů vstoupí jeho svěřenci zítra večerním duelem se švédskou Luleou.

Už předtím se ve Vídni strhne další českoseverský duel mezi Jokeritem Helsinky a extraligovým lídrem z Českých Budějovic. V Salcburku si to o postup do semifinále rozdají švédské celky Frölunda s Linköpingem a Pardubice s domácími Red Bull.

A ambice Plzně?

„Vyhrát první zápas,“ řekl jasně Jelínek.

Vítězství na úvod by totiž Západočechy posunulo do bojů o medaile.

„Což bych bral za úspěšné splnění mise. V opačném případě spadneme do spodní části vyřazovacího pavouka, kde se bude hrát ´jen´ o pusinky, o umístění na pátém až osmém místě,“ podotkl.

A podle toho se také Plzeň na Švédy chystá. „S kolegy jsme studovali sestřihy z listopadových zápasů Luley, které nám poskytl konkureční Linköping. O soupeři jsem navíc mluvil i s pár hráči, kteří Luleu znají,“ uvedl Jelínek, který má se švédským hokejem osobní zkušenosti.

„Pochopitelně bude záležet na řadě okolností, třeba jestli to Lulea pojme jako zpestření reprezentační přestávky nebo jako jeden z vrcholů sezony,“ upozornil hokejový stratég a psycholog.

„My chceme ale ten zápas každopádně vyhrát. A teprve pokud by to nevyšlo, začali bychom asi zase víc myslet na extraligu,“ připustil oceňovaný odborník.

Plzeň před pauzou v domácí nejvyšší soutěži překonala krizi rozjetou sérií zranění a po osmi zápasech, v nichž vždy bodovala, je aktuálně třetí za Českými Budějovicemi a Spartou.

„Teď se však soustřeďujeme na Vídeň. Pro klub i pro hráče je to šance ukázat se na mezinárodní scéně. Nikdy nevíte, kdo z trenérů nebo klubových šéfů usedne na tribuně,“ poznamenal Jelínek.

Do města u Dunaje s sebou bere čtyřiadvacet hráčů. „Jedeme s dvěma brankáři, čtyřmi pětkami do pole a dvěma náhradníky,“ potvrdil trenér.

Do sestavy se vrací Václav Pletka, který kvůli dohodě klubů nesměl nastoupit v posledním extraligovém utkáníá v Českých Budějovicích, a po zranění i další útočník Ondřej Kratěna.

Jelínek se těší, že ve stejném hotelu jako Plzeň bude ve Vídni ubytována i českobudějovická výprava.

„S trenérem Frantou Výborným jsme přátelé, takže určitě chvíli posedíme.“

Jinak kouč věří, že finálový turnaj bude po všech stránkách perfektně připraven.

„Obavy mám snad jen z poloprázdné areny. Domácí hokejisté se do finále nedostali, a tak si nedovedu představit, jak moc bude Vídeňáky zajímat českošvédský souboj,“ nebyl si jist trenér patřičnou návštěvou. „Ale i s tím se když tak musíme vyrovnat,“ uzavřel Jelínek.