Dnešní zápas 47. kola v Praze se Slavií odehrají modrobílí v dresech ze sedmdesátých let. Z časů, kdy klub nesl název Škoda a doma i na mezinárodní scéně zářili plzeňští borci Ebermann, Kajkl nebo Bednář.

„Slavia slaví 110 let od založení klubu, a proto se bude hrát v historických dresech,“ vysvětlil tiskový mluvčí Jiří Světlík, proč indiána na plzeňských hrudích zastíní okřídlený šíp, výsostný znak Škody.

To je ale jediný ústupek vůči Pražanům. „Ty oslavy jim chceme pokazit,“ zní z indiánského tábora. Slavia hraje o šestku a Západočeši o členství v desítce.

Sedm výher, klopýtnutí v Litvínově, ale pak zase dvě vítězství. Tak si vedou v tahanici o místenku v předkole play off.

Naposledy v neděli indiáni přetlačili doma Pardubice 3:2 a šest kol před koncem základní části jsou devátí.

S 65 body, kterými však disponují také další dva konkurenti. Jen o skóre horší Brno na desáté příčce a jedenáctý Litvínov. O bod víc mají osmé Karlovy Vary.

A každá ztráta už může být nakročením do zatracení.

Plzeňští však v neděli potvrdili, že vypjaté souboje zvládají. Po dvaceti minutách prohrávali 0:2, ale bojovností a vůlí se dostali ke třem bodům.

V prostřední části nejprve Dresler snížil a v třetím dějství indiáni obrat dokonali. Modrý vyrovnal a v závěru pak Duda na konec plzeňské mise vypálil vítěznou ránu.

„Zaspali jsme začátek utkání a hosté nám utekli o dvě branky. Díky výbornému Horčičkovi však další šance neproměnili. Poté co jsme vstřelili kontaktní gól, tým ožil a dokázal zápas otočit,“ hodnotil zápas plzeňský asistent Milan Razým.

„O pauze se v kabině trochu křičelo, ale zabralo to. Náš tým jen tak něco nezlomí,“ přidal se útočník Michal Dvořák. K výhře nad obhájci titulu přispěl tenhle bojovník měrou vrchovatou.

„Tři body s Pardubicemi jsou cenné, ale to těžší nás teprve čeká,“ připomněl hlavní kouč Marian Jelínek.

Proti Slavii totiž nemůže počítat už s Dudou, který se musel vrátit do prvoligového Chomutova. Navíc nemocný je i další útočník Jan Kovář.

„Radek tu odvedl kus práce, za to mu patří dík. Teď nebude a my se s tím musíme vyrovnat,“ zdůraznil trenér.

V Praze dnes hodlá znovu spojit svá největší útočná esa Straku s Vlasákem.

A recept na Slavii, s níž Plzeňští v minulých třech duelech vyválčili jen bod?

„Aktivní, jednoduchý hokej v neustálém pohybu s dobruslováním soupeře,“ vyhlásil strategii Jelínek. „S prázdnou se rozhodně vracet nechceme.“