Blíže ke startu na olympijském turnaji je Čerešňák, který figuruje v konečné nominaci slovenské reprezentace. To Dzierkals je zatím jen v širším kádru lotyšského týmu pro hry v Číně, z něhož ještě šest hráčů vypadne.

Slováci na olympiádu povolali z české extraligy hned devět hráčů v čele s Čerešňákem, nejproduktivnějším bekem soutěže. Není divu. Osmadvacetiletý rodák z Trenčína v aktuálním ročníku exceluje. Vedle skvělé obranné práce výrazně podporuje i ofenzivu, sází góly a ještě častěji je připravuje pro své spoluhráče. Ve 40 zápasech si Čerešnák připsal šest branek a 28 asistencí, což je víc než posbíral v minulých sezonách za celou základní část a v soutěži jasně kraluje produktivitě obránců. A i když urostlý zadák přišel před Vánoci o šanci hrát v KHL, když Kazaň na poslední chvíli cukla, tak dál válí za Plzeň. A v týmových statistikách ho suma 34 kanadských bodů také řadí na druhé místo hned za útočníka Michala Bulíře (40, 19 + 21).

Pro Čerešňáka půjde o druhý start na olympijských hrách, když minule v jihokorejském Pchjongčchangu byl se čtyřmi body za dva góly a dvě asistence nejproduktivnějším hráčem týmu Slovenska.

Z české extraligy se do slovenského výběru probojovali ještě brankáři Branislav Konrád (Olomouc) a Matej Tomek (Kometa Brno) a z hráčů v poli Marek Ďaloga a Michal Krištof z Brna, Martin Marinčin, Marko Daňo a Miloš Roman z Třince a Miloš Kelemen z Mladé Boleslavi.

Slovenský tým do Číny odletí 2. února a na turnaji se v základní skupině postupně utká s Finskem, Švédskem a Lotyšskem.

To Martins Dzierkals, který v české extralize i v Plzni kroutí první sezonu, musí na závěrečném kempu lotyšské reprezentace ještě přesvědčit hlavního trenéra národního týmu Harijse Vītoliņše. O účast na hrách zabojuje jednatřicet hráčů, ale jen 25 z nich se 2. února vydá do Pekingu.

V Plzni se Dzierkals objevil jen pár dnů před startem extraligy a v úvodu soutěže působil 24letý útočník, který na západ přišel z týmu KHL Dinamo Riga, jako kometa. Rychlý, nesmírně šikovný a produktivní, tak se prezentoval lotyšský reprezentant. Pohrával si se soupeři, dával góly, přesnými přihrávkami nabíjel spoluhráčům. Postupně ale šly Dzierkalsovy výkony dolů. Bodově spíš paběrkoval a teprve v posledních kolech se rodák z Rigy, který si vyzkoušel i soutěže v zámoří a ve Finsku, zase dostává do vyšších obrátek. Naposledy proti Kladnu přispěl k přetlačení Rytířů, když po měsíci a půl a deseti planých zápasech ukončil čekání na gól.

Jinak ale Dzierkals v devětatřiceti utkáních za Škodovku skóroval devětkrát a k tomu přidal šestnáct asistencí. Což ho v produktivitě týmu řadí na páté místo.

Z české nejvyšší soutěže obdrželi pozvánku do olympijského výběru Lotyška ještě Ulvins Janis Balinskis z Litvínova, zlínský Roberts Mamčics a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Lotyšsko se v přípravě na olympijský turnaj utká s Ruskem a Dánskem a v Pekingu se pak představí v základní skupině C.

Kouč Václav Baďouček.
Než odkládat zápasy, raději bych hrál, říká trenér Baďouček