Až v nájezdech se rozhodl středeční zápas 28. kola extraligy v Litvínově mezi Vervou a Škodou Plzeň.

Z výhry 3:2 se v hokejovém thrilleru, prvním po reprezentační pauze, radovali Indiáni. Rozhodující nájezd proměnil Matýs a k cennému vítězství přispěl výrazně i brankář Pavlát.

Škodovka nastoupila na Vervu jen s deseti útočníky bez Mertla, který má za strčení do sudího stop na čtyři zápasy, ale i bez Holešinského. Přesto hosté začali ofenzivně a hrál se svižný hokej kořeněný šancemi na obou stranách. Gólmani, reprezentant Pavlát i domácí Tomek, se však překonávali.

Tomek kryl Matýsovo střelu po přečíslení dvou na jednoho a Vervu podržel i při Söderlundově sólu. Jistě si počínal i Pavlát a skóre se tak měnilo až v prostřední části.

V jejím úvodu hosté nevyužili přesilovku a pak platilo otřepané „nedáš, dostaneš“.

V pokračujícím plzeňském tlaku trefil Matýs jen litvínovskou tyčku, zatímco domácí z protiútoku skórovali. Hodně kuriózně. Ondřej Kaše vybruslil zpoza plzeňské branky a jeho nahození z otočky si do vlastní klece srazil nechtěně bránící Indrák – 1:0.

Gólem otřesení hosté mohli záhy inkasovat znovu, ale Pavlát včas zasáhl.

Škodováci se postupně uklidnili a vrátili se do zápasu. Čtyři pokusy Matýs spálil, pátý využil, když za Tomka dorazil gólmanem vyraženou ránu – 1:1. Autorem střely byl Indrák, který si v extralize připsal stou asistenci.

Indiáni byli při chuti a před druhou pauzou skóre otočili. Po průstřelu od modré to prvním gólem v sezoně zařídil obránce Houdek. Tomek viděl puk až v bráně – 1:2.

Ve třetí periodě se sice Verva tlačila za vyrovnáním, ale narážela na obranu hostů opřenou o Pavláta. Koblasův pokus skončil na tyčce. Teprve v infarktovém závěru, kdy litvínovskou power-play ještě umocnilo vyloučení hostů, se Litvínovští dočkali. Osm sekund před sirénou srovnal Abdul – 2:2.

Prodloužení přes řadu šancí nerozhodlo a následný rozstřel zvládli lépe Indiáni. Jako první se až ve čtvrté sérii trefil plzeňský Rekonen, Abdul ještě srovnal, jenže vzápětí Matýs propálil Tomka a poté Pavlát kryl další Abdulův nájezd. Dva body putovaly na západ.

V pátek se Plzeň v posledním utkání před Vánoci utká doma od 17.30 s Českými Budějovicemi.

Hlasy trenérů:

Karel Mlejnek (Litvínov): „Budu stručný, ten bod je dnes pro nás velmi cenný. V defenzivní činnosti jsme dnes nebyli dobří, soupeř byl silnější. Overtime a nájezdy, to jsou disciplíny, kde se to může přetočit na jakoukoliv stranu. V tom byla ovšem Plzeň šťastnější.“

Petr Kořínek (Plzeň): „V první třetině se Litvínov v domácím prostředí ukázal jako silný soupeř. Měli tam tlak, měli šance, ale my jsme také něco měli, takže bych to bral jako vyrovnanou třetinu. V poslední třetině jsme měli obrovské šance na to uskočit na 3:1, což se nám bohužel nepovedlo. Hraje se šedesát minut a soupeř to bohužel potrestal. V penaltách jsme pak byli šťastnější.“

Verva Litvínov – Škoda Plzeň 2:3 sn

Třetiny: 0:0, 1:2, 1:0 – 0:0. Branky a nahrávky: 28. O. Kaše, 60. Abdul (Kirk, Baránek) – 34. Matýs (Indrák), 40. Houdek (Pour), rozh. náj. Matýs. Rozhodčí: R. Hradil, R. Mrkva – J. Svoboda, D. Hynek. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Střely na branku: 36:43. Diváci: 4 073. Nejlepší hráči: Ondřej Kaše – Dominik Pavlát.

Litvínov: M. Tomek – Zeman, Baránek, Demel, Czuczman, Baláž, Zile, Šalda – O. Kaše, D. Kaše, Hlava – Koblasa, Urban, Kudrna – Abdul, Kirk, Válek – Havelka, Gut, Zygmunt. Trenéři: Mlejnek a Kočí.

Plzeň: Pavlát – Zámorský, Malák, Dujsík, Laakso, Kvasnička, Piskáček, Houdek – Rekonen, Lev, Pour – Matýs, Indrák, Söderlund – Straka, Jansa, Schleiss – Hrabík, Holešinský. Trenéři: Kořínek a Bombic.