Zároveň by chtěl přispět k otevřenější komunikaci jak s hokejovým svazem, tak Asociací profesionálních klubů.

S tímto plánem předstoupil včera před novináře nový ředitel plzeňského hokejového klubu Jan Svoboda.

Ve vedoucí pozici vystřídal Jaromíra Zavorala, který na funkci rezignoval v listopadu poté, co bylo klubu kvůli údajně špatným registracím dvou hráčů odebráno 19 bodů. Zavoral bude nadále pracovat u prvního týmu Plzně.

„Nechci se ohlížet zpátky ani vyjadřovat jakkoliv ke kauze, která skončila odečtem bodů,“ sdělil včera jednapadesátiletý Svoboda.

Ředitelského postu se ujal poté, co ho oslovili největší akcionáři klubu. „Nabídka přišla před Vánoci a z mé strany nešlo o spontánní rozhodnutí,“ připustil.

Předtím sice dlouho působil v řídících funkcích významných společností, mj. Siemens či Contactel, ale se šéfováním ve vrcholovém sportu zkušenosti nemá.

„Tři nebo čtyři sezony jsem zastupoval firmu Siemens, tehdy generálního sponzora, v hokejové Spartě. Rád však dělám věci, které jsou výzvou a baví mě,“ doplnil muž, který až do 33 let holdoval na elitní domácí scéně ragby.

S klubem sice Svoboda podepsal smlouvu na neurčito, ale nepředpokládá, že tak dlouho v Plzni setrvá. „Záleží na tom, jak budu úspěšný. Zatím se však teprve rozhlížím,“ zdůraznil ředitel.

S generálním manažerem Martinem Strakou ho prý pojí dobré vztahy.

„Martin by se měl starat o sportovní věci. Já o to, aby fungovalo zázemí klubu,“ nastínil rozdělení pravomocí.

A Svobodův vztah k Plzni?

„Město znám ze svých obchodních cest, ale jinak jsem rodilý Pražák. Snad to nebude na škodu,“ uvedl Svoboda.

Za svůj nejbližší úkol označil řešení personálních otázek. „Kromě toho, že rezignoval Jaromír Zavoral, odešel do BPA i obchodní ředitel Emil Kristek. A ty díry je třeba zacelit,“ vyhlásil konkurs na muže zběhlého ve shánění financí. „Zatím budou jednání s partnery i hledání nových na mě. Chci v tom využít svých kontaktů z byznysu, ale nehodlám to dělat pořád,“ zdůraznil Svoboda.

Za sebou má už první schůzky na úrovni svazu a stále věří, že Plzeň si letos ještě zahraje play off.