Třinec, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň podlehli v nedělním souboji dvou nejúspěšnějších týmů měsíce prosince Třinci na jeho ledě 1:4 a po pěti výhrách v řadě vyšli naprázdno.

Naopak Oceláři ovládli šestý zápas po sobě a potvrdili tak svou pozici v čele extraligy. Hlavní zásluhu na tom měl Adamský, který duel 32. kola rozhodl hattrickem.

Třinečtí tak soupeři oplatili porážku 2:5 z plzeňského ledu z listopadu, kdy jejich demolici zařídil rovněž třemi góly Ján Sýkora.

Pokořením Ocelářů odstartoval tehdy své působení jako hlavní trenér Michal Straka. Škodovka zatím pod jeho vedením ve čtrnácti duelech nebodovala jen čtyřikrát, z toho dvakrát z posledních jedenácti kol, a prodrala se do pásma play-off.

Nedělní střetnutí však pro Západočechy, kterým chyběl distancovaný Hollweg, začalo tragicky a ve čtvrté minutě prohrávali o dva góly.

Ani ne po minutě hry byl vyloučen obránce Mozík a Třinec výhodu záhy proměnil. Klepišova rána třískla jen do zadního mantinelu, ale obloukem se vrátila zpátky před plzeňskou branku. Ze vzduchu si kotouč stáhl rukavicí k ledu Adamský a zametl ho do odkryté branky.

Dvacetiletý Polívka, který včera v plzeňské kleci zastoupil Machovského a v extralize prožíval premiéru, neměl šanci zasáhnout.

A lépe na tom mladý gólman nebyl ani v dalším střetu s Adamským. Ten si ve svém dalším střídání najel na Rothův vzdušný lob, se štěstím minul obránce Moravčíka a překonal debutanta Polívku švihem nad vyrážečku.

„I když ty branky byly hodně smolné, gólmanovi jsme v úvodu utkání příliš nepomohli. Rozhodit se však nenechal," chválil Polívku útočník Ján Sýkora.

I jeho chvíle měly ještě přijít.

Plzeňští se totiž dokázali vzpamatovat, ačkoliv museli vstřebat další ztrátu. V oslabení byl při obranném zákroku zasažen pukem do kolena Balej a zápas nedohrál.

Škodovka zvýšila důraz i pohyb a odměnila početnou skupinu svých příznivců, kteří vážili dlouhou cestu na druhý konec republiky.

Ve 24. minutě hráli hosté přesilovku a dalekonosná rána Jána Sýkory zapadla odrazem od nohy Johnsona do třinecké sítě.

A záhy mohlo být srovnáno. Znovu Sýkora našel ideálně Johnsona, ale ten odkrytou branku těsně přestřelil.

Domácí přežili i velké příležitosti Schleisse a Indráka, kteří neuspěli sami před Hamerlíkem. A 63 sekund před koncem druhé části přišel trest. Po brejku s Krepsem prostřelil Polívku nejlepší extraligový kanonýr Hrňa.

Hosty ale definitivně položil až třetí gól Adamského, který ve 45. minutě vystihl křižnou přihrávku Johnsona a nájezd na Polívku zakončil bekhendovým blafákem.

Třinec si pak už výhru taktickou hrou pohlídal. Až pár sekund před koncem mohl skórovat Johnson, ale svou šanci neproměnil.

„Špatný úvod nás nezlomil, rozhodla až druhá třetina. Měli jsme tři velké šance, které jsme neproměnili, a Třinec potom z brejku zvýšil na 3:1. Pak jsme soupeři ještě přihráli na čtvrtý gól a zápas se už jen dohrával," bilancoval trenér Michal Straka.
Už v úterý se Plzeň v posledním utkání roku postaví doma hradeckému Mountfieldu.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 4:1

Třetiny: 2:0, 1:1, 1:0. Branky a nahrávky: 2. Adamský (Klepiš, Roth), 4. Adamský (Roth), 39. Hrňa (Kreps), 45. Adamský - 24. Johnson (J. Sýkora, Kadlec). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:6, navíc Klepiš (Třinec) 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Třinec: Hamerlík - Roth, Klesla, Galvas, Linhart, M. Doudera, Hrabal, Nosek - Hrňa, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Klepiš, Matuš, Rákos - Kindl, Žejdl, Rufer. Trenéři: Kalous a Varaďa.

Plzeň: Polívka - Kadlec, Jeřábek, Mozík, Pulpán, Kubka, Moravčík, od 21. navíc Boháč - Kratěna, Bližňák, Schleiss - J. Sýkora, Lev, Johnson - Indrák, Simon, Pletka - Balej, T. Sýkora, M. Beran. Trenéři: Michal Straka, Čihák a J. Špaček.