Živnost zdědil po otci, který spravoval boty, kalhoty či rukavice hokejovým legendám, jakými byli Sventek, Vinš, Haber nebo později Ebermann, Bednář, Kajkl, Neubauer, Hovora a další.

„Táta to dělal čtyřicet let. Nejdříve pracoval v družstvu Snaha, po revoluci přešel nejprve pod zimní stadion a potom se osamostatnil. Já jsem vyučený zedník, ale často jsem za tátou chodil do dílny a snažil se leccos odkoukat. Potom se mi stal úraz na ruce, nemohl jsem dělat zedničinu, a tak jsem šel pomáhat otci. Nějaký čas jsme dělali spolu a teď už jsem na to sám a táta si užívá zaslouženého odpočinku,“ vypráví odchovanec fotbalové Škody Plzeň.

Za jeho otcem do dílny ale nechodil jen proto, aby se naučil řemeslu. „Jako malý kluk jsem hltal každé slovo z vyprávění slavných hokejistů, kteří často za tátou chodili na kus řeči,“ vzpomíná.

V těchto dnech má Petr Nykles práce až nad hlavu. V extralize běží play off a hokejisté Lasselsbergeru Plzeň jsou jeho největšími zákazníky. Jeden zápas střídá druhý a každou chvíli je nutné něco opravit.

„Nejvíce odcházejí rukavice. Dokud to jde, tak je sešívám, protože hokejisté si neradi zvykají na nové. Hrát ve vymačkané výstroji je příjemnější. Roli tu hraje také pověrčivost, někteří ve výstroji hrají, dokud se úplně nerozpadne. Až když se stará nedá opravit, teprve si vezmou novou. Například kalhoty Martina Straky jsou už samá záplata, ale dokud drží, tak v nich hude hrát, protože je na ně zvyklý a vyhovují mu,“ usmívá se specialista na opravu hokejové výstroje.

Ve své dílně přišíval také nárameníky Radka Matějovského utržené po bitce s pardubickým Cetkovským. S řadou hokejistů se zná osobně, rád si popovídá například právě s Martinem Strakou. „Je to vynikající sportovec a skvělý člověk. Žádný náfuka. Na to, co ve sportu dokázal, se chová naprosto přirozeně a mluví s vámi jako rovný s rovným,“ chválí vůdce hokejistů Plzně.

I když má Petr Nykles fotbalovu duši, hokejistům fandí. „Byl jsem na prvním duelu v Praze se Slavií, byl to nádherný zážitek. Teď je na tom líp Slavia, ale ještě není konec. Plzeň je tým bojovníků, věřím, že sérii otočí,“ dodává.