Na nádvoří nečtinského zámku dojíždějí splaveni a utahaní. Včera 23. května jako první Jiří Dobrovolný. S malým odstupem čelní skupinka. Martin Adamský, Martin Čakajík, Michal Důras, Jakub Šindel.

A postupně odkládají kola i další. Naposledy osamocený Radek Matějovský.

„Předtím jsem byl třetí od konce. Ti dva se museli zlepšit,“ snaží se žertovat. V nohách má dalších 53 kilometrů.

„Možná jich bylo víc. Ani nevím, computery máme dávno přetočené,“ mávne rukou Tomáš Divíšek.

Cyklisté se možná usmívají. Hokejisté Lasselsbergeru Plzeň zatínají zuby.

A to je ještě odpoledne čekala časovka dvojic. Sedm kilometrů do vrchu. „Vítěz dostane šampáňo,“ vyhlašuje trenér Jiří Kučera.

V zajetí kol jsou hráči od neděle do pátku. Jen místo na Šumavě jedou svou tradiční Tour pro tentokrát v kopcovitém terénu u Nečtin.

„To je možná ještě horší. Na Šumavě šplháš půlku do kopce a pak jen sjíždíš. Tady to je pořád nahoru dolů, žádný oddych,“ komentuje profil etap obránce Dobrovolný.

„Cyklistiku mám docela rád. Ale doma na kanapi u televize,“ říká Divíšek.

Na trati včera sakroval.

„To k tomu patří,“ říká kapitán týmu. Urostlý útočník na kole trpí. „Táhnout tuhle váhu není legrace,“ usmívá se.

„Kolo nemusím, ale patří to k téhle fázi přípravy. A je to lepší než jen běhat,“ přidává se brankář Roman Málek.

„Kluci makají nadoraz. Není třeba je honit. Jde o fyzičku, ale i o morálku. Kdo se jak umí přemoci,“ pochvaluje si trenér Jiří Kučera.

V obci Hrad u Nečtin má 22 borců. “Chybí jen Mario Cartelli a Tomáš Kubalík. Cyklistikou uzavřeme první část přípravy. Po týdnu volna nás čekají ještě další čtyři týdny na suchu,“ upřesňuje kouč .

A program soustředění? „Dopoledne kolo a po obědě ještě druhá fáze. Třeba ve čtvrtek fotbal s týmem Nečtin. A v pátek jen královská etapa, sedmdesát kiláků,“ líčí Kučera, co svým svěřencům nachystal.

Hráči záhy mizí v nečtinském zámku a v parku se rozhostí obvyklé ticho. „Jak na letním táboře. Společná sprcha, společný záchod a jedna televize. A pak už jen ten božský klid,“ rýpne si Divíšek.