„Gratuluji soupeři, ukázal velkou sílu. Měli jsme těžší rozjezd, ve druhé třetině už to bylo lepší, ale udělali jsme příliš mnoho faulů, to nás stálo lepší výsledek.“ říkal kouč hostů Antti Pennanen.

Hämeenlinna začala zostra, hned z prvního útoku trefil Laatikainen tyč, ale pak převzali iniciativu hokejisté Škody, jenže v první třetině bez brankového efektu.

„Tam jsme některé věci řešili špatně,“ uznal autor vítězné branky Petr Straka.

Ve druhé části šli Finové rychle po gólech do dvoubrankového náskoku, trefili se Innala a Nikillä. „Ten první gól, to byla haluz,“ komentoval to plzeňský gólman Dominik Frodl, který pak ale držel naděje Plzně.

Pak sice Kracík snížil, ale tři minuty na to po smolném zásahu rozhodčího a závaru před domácí brankou odskočili hosté po brance Lahtely znovu o dva góly – 1:3.

„Ve druhé části nás soupeř vyškolil. Byli trpěliví, my jsme dělali hrubé individuální chyby. Inkasovali jsme góly, i když jsme předtím byli na puku, soupeři jsme to trošku darovali,“ viděl i po vyhraném zápase Ladislav Čihák, trenér Škody, nedostatky ve hře.

Pomohla domluva v kabině, ve třetí části dominoval jeho tým. Na gól Čerešňáka v přesilovce na 2:3 ještě soupeř zareagoval, když nepříliš prudká střela Nenonena zaskočila gólmana Frodla.

„Byl to podobný gól jako ten první. Možná to Buďa (Budík) tečoval,“ kál se plzeňský brankář. „Dostat čtyři góly je moc. Ale vyhráli jsme, to je důležité,“ vykouzlil gólman na tváři úsměv.

Vyrovnání zařídil mladík Pour, křídlo elitní formace  s Gulašem a Mertlem. Nejprve dotlačil puk po závaru před brankou a pak zkušeně prostřelil finského gólmana.

„I ten třetí gól po šermovačce jsem došťouchl do branky já,“ usmál se mladý forvard. „Přišlo hodně lidí, byla to paráda,“ pochvaloval si Pour návštěvu 5135 diváků.

„Mančaft zase ukázal velký charakter. Dokázali jsme vyrovnat nepříznivý stav, prodloužení už bylo vabank,“ byl kouč Čihák nakonec rád.

A rozhodl ho Petr Straka. „Skočil jsem na led, puk vypadl u střídačky jejich směrem. Riskl jsem, že jejich hráč nebude čekat, že tam přijedu v takové rychlosti. Kdo mě někdy viděl střílet z voleje, tak neuvěří, že takhle vystřelím,“ popisoval Straka klíčový moment zápasu.

Vstup do letošního ročníku Ligy mistrů se tak plzeňským Indiánům vydařil. Už zítra je čeká druhý zápas, od 17.45 hodin přivítají dánské šampiony Rungsted.

Škoda Plzeň - Hämeenlinna 5:4

Třetiny: 0:0, 1:3, 3:1 – 1:0. Diváci: 5135. Branky Plzně: 33. Kracík, 42. Čerešňák, 51. Mertl, 57. Pour, 62. Straka.

Škoda Plzeň: Frodl – Moravčík, Kaňák, Budík, Vráblík, Pulpán, Čerešňák – Pour, Mertl, Gulaš – Němec, Vlach, Kantner – Rob, Kracík, Indrák – Straka, Kodýtek, Eberle – Přikryl.

Hämeenlinna: A. Karjalainen – Laatikainen, Nikkilä, Friman, Eronen, Nurmikanta, M. Karjalainen, Latvala – Cornet, Kunyk, Puustinen – Innala, Tikka, Nenonen – Tavi, Lucenius, Krivosik – Kanninen, Lahtela, Ruokonen – Seppälä.