Brankář Frodl přišel o čisté konto až ve třetí třetině při dvojnásobné výhodě domácích. Ani tak se extraligový nováček z jihu Čech na devátý pokus nedočkal vítězství a zůstal sedět u dna tabulky.

Lídr z Plzně v souboji s předposledním Motorem potvrzoval od úvodu roli favority. Hosté po první třetině vedli 2:0, když ale ještě spoustu velkých šancí nevyužili. Hned v prvním střídáni třeba Mertl, jeden ze čtyř odchovanců Motoru v plzeňském týmu. Další z nich Gulaš trefil zase jen břevno a po nájezdu a střele plzeňského kapitána lízl horní tyčku už odkryté branky rovněž Suchý. Tlak Škodovky ale sílil. Střela obránce Stříteského propadla za Čiliaka, ale puk se zastavil o tyčku.

Dva góly přece padly. V 10. minutě po šikovné přihrávce Roba napálil puk mezi Čiliakovy betony Kracík. A sedm sekund před první přestávkou hosté bleskově využili přesilovou hru. Po pobídce kapitána Gulaše skóroval tečí zblízka Musil. Stejný hráč pak v úvodu druhé dvacetiminutovky znovu rychle proměnil i další plzeňskou přesilovku. Po rychlé kombinaci trefoval Musil z úhlu odkrytou branku. A na dosah měl i hattrick. Při individuálním průniku byl zahákován, ale z následně nařízeného trestného střílení trefil jen Čiliakovu lapačku.

Tutovku pak spálil mladší bratr českobudějovického Romana Přikryla Filip. Obrovský rozdíl mezi oběma celky byl patrný především v přesilovkách. V jedné přece jen zahrozil i Motor. Starší z bratří Přikrylů však nastřelil jen tyč. Ve třetí části ale nechal Motor zblízka skórovat obránce Stříteského a o osudu utkání bylo rozhodnuto.
Domácí poté sice po Pýchově gólu ve výhodě pět na tři snížili, ale luxusní náskok vrátil Škodě zpátky obránce Čerešňák. Vypálil od modré a jeho bomba nejspíš tečovaná skončila v síti. Jihočeši pak museli několikrát děkovat Čiliakovi, že odvrátil ještě výraznější porážku.

„Neměli jsme vůbec kvalitu a Plzeň vyhrála naprosto zaslouženě. Ještě v úvodní třetině jsme se tak nějak drželi, ale druhý gól sedm vteřin před koncem první třetiny nás definitivně pohřbil,“ uznal českobudějovický trenér Václav Prospal.

„Věděli jsme, že nás čeká bruslivý a agresivní soupeř. Dobře jsme se připravili a náš výkon byl mnohem lepší než naposledy doma s Litvínovem,“ konstatoval hlavní plzeňský kouč Ladislav Čihák. „Jsem rád, že se nám dařily přesilovky. Až na několik pasáží jsme v utkání byli lepší a vyhráli jsme zaslouženě,“ zdůraznil.

Výhra zahájila pětidílnou venkovní sérii Škodovky. V dalším kole o úterním svátku se vedoucí tým představí od 17.00 hodin v Olomouci.

České Budějovice - Škoda Plzeň 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 49. Pýcha (Přikryl) – 10. Kracík (Rob, Stach), 20. Musil (Gulaš, Čerešňák), 23. Musil (Suchý, Gulaš), 47. Stříteský (Gulaš), 52. Čerešňák (Suchý, Mertl). Rozhodčí: Hejduk, Pilný – Lučan, Kis. Vyloučení: 7:8, navíc Pavel (ČB) 10 minut. Využití: 1:2.
České Budějovice: Čiliak – Plášil, Vydarený, Slováček, Pýcha, Allen, Pavel – Beránek, Venkrbec, Christov – Z. Doležal, R. Přikryl, M. Novák – D. Voženílek, Raška I, Michnáč – Karabáček, Prokeš, Jonák. Trenéři: Prospal a Totter.
Plzeň: Frodl – Lang, Jiříček, Budík, Čerešňák, Vráblík, Stříteský – Suchý, Mertl, Gulaš – Pour, P. Musil, Kantner – Stach, Kracík, Rob – Straka, Kodýtek, Přikryl. Trenéři: Čihák, Hanzlík a Špaček.

Házenkáři Plzně (v modrém) porazili po restartu extraligy Maloměřice 37:26.