„Jsme rozjetí, ale to Budějovičtí také. Zlepšili defenzivu, jejich brankář Turek útočil v extralize na rekord v neprůstřelnosti. Toho jsme si byli vědomi a soupeř to také v první třetině potvrzoval,“ říkal po utkání trenér vítězů Marian Jelínek.

První vyrovnaná dvacetiminutovka gradovala v závěru. Hosté hráli v pěti na tři, jenže brankář Pöpperle se překonával a měl i štěstí. Mikeska zblízka v jasné šanci přestřelil.

„To byl určitě jeden z klíčových momentů utkání,“ potvrdil plzeňský gólman.

Hned po pauze se totiž domácí stroj už rozjel.

„Koledovali jsme si a bylo nutné přidat na pohybu i důrazu,“ zdůrazňoval kouč Jelínek.

Kouzlo v minulých pěti duelech čtyřikrát nepokořeného Turka odčaroval ve 22. minutě Vampola. Kousek za modrou pálil mezi betony gólmana, když předtím mu Dreslerovu přihrávku z hloubi pole zklepl do jízdy Hvila.

„Prý málo střílím, tak jsem to pustil na branku a vedli jsme. Ale byla to zásluha celé pětky. Vůbec jsme znovu podali kolektivní výkon,“ chválil spolurhráče Vampola, který potom v třetí části zpečetil porážku Jihočechů. Po nájezdu překonal Turnak napodruhé natahující se zpoza branky. „Tak to mám nacvičené,“ usmíval se forvard.

V druhé části Plzeňští rozhodli.

Po Vampolovi přišly chvíle kapitána Straky, který bodoval v třináctém utkání po sobě.

Plzeňský vůdce nejprve chladnokrevně proměnil trestné střílení za zahákování Vlasáka, pádícího za gólem v oslabení. Záhy se na Strakovi vyfaulovali rychle za sebou dva hosté a Modrý v přesile pět na tři zvýšil na 3:0. A potom Straka sám opět v přesilovce překonal Turka ranou nad rameno.

„Po prvním gólu jsme znervózněli, zbytečně jsme faulovali a domácí nás trestali,“ uznal hostující trenér František Výborný.

Na ledě se ještě strhla bitka. Urostlý bek O´Brien šel pomstít nájezd Gřegořka do Stránského. Do potyčky s pořadateli se pustili i zklamaní příznivci Jihočechů.

Ale to byly stejně jako čestný gól hostů z hole Gulašiho jen drobné zádrhely na cestě Plzně za vítězatvím.

„To bych ani nebyl já, aby mi tam něco nepropadlo. Ale tři body jsou doma,“ byl spokojen Pöpperle.

Aktuálně druhé Západočechy čeká zítra souboj v Mladé Boleslavi.

Plzeň – Č. Budějovice 5:1

Muž zápasu: Straka. Třetiny: 0:0, 3:0, 2:1. Branky a nahrávky: 22. Vampola (Hvila, Dresler), 26. Straka (tr. střílení), 30. Modrý (Benda, Vlasák), 46. Straka (Vlasák, Benda), 47. Vampola (Modrý) – 53. Gulaš (Mikyska, Květoň). Rozhodčí: Fraňo, Mikula – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 11:7, navíc O´Brien (PLZ.) 5 min. plus do konce utkání, Gřegořek (Č. B.) na 5 min. plus 5 min a do konce utkání, Sailer (Č. B.) 10 min. os. trest. Využití: 3:1. Diváků: 6560.

Plzeň: Pöpperle – Jeřábek, Jiří Hanzlík, Benda, Modrý, Benák, Dresler, O'Brien – Vostřák, Straka, Vlasák – Hvila, Vampola, Adamský – Scofield, M. Heřman, Dvořák – Stránský, Jan Kovář, Lev – od 49. min. navíc Pitule. Trenér: M. Jelínek.

Č. Budějovice: Turek – Ptáček, Tůma, Snopek, Gřegořek, Kotaška, Melichar, od. 43. min navíc Jank – Micka, Vak, Veselý – Gulaš, Mikeska, L. Květoň – Melichárek, Šimánek, Sailer – Hřebejk, Mertl, Kotrla. Trenér: F. Výborný.