Ladislav Čihák
Narozen: 3. července 1981
Vystudoval Fakultu tělovýchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Jako hráč působil v Praze a ve Slaném, aktivní kariéru ale
v 26 letech ukončil a vydal se na dráhu trenéra. Nejprve trénoval mládež v pražské Spartě, v Plzni působí třetím rokem. S mladším dorostem Indiánů vybojoval
v extralize české stříbro. Následně přešel ke staršímu dorostu a v první sezoně postoupil do čtvrtfinále play-off. V běžícím ročníku byl s týmem ve skupině Západ druhý.  

Ve třiatřiceti letech Ladislav Čihák najednou řídí starší a na hokejové scéně ostřílenější borce. Včera zahájil své angažmá u áčka plzeňské Škodovky.

V úterý byl od týmu Indiánů odvolán hlavní kouč Milan Razým a generální manažer Martin Straka následně sáhl po Čihákovi.

„Když za mnou Martin přišel s nabídkou, chvilku jsem nevěděl, jestli si nedělá legraci. Nedělal a šance jít k áčku se neodmítá," sdělil Čihák.

Zatím není jasné, jakou pozici v kolegiu trenérů, v němž zůstali dosavadní Razýmovi asistenti Michal Straka a Jaroslav Špaček, zaujme.

„Rozhodnout by se mělo nejspíš ve čtvrtek (dnes). Ale ať to dopadne jakkoliv, já si možnosti trénovat áčko Škodovky vážím," prohlásil kouč.

Jak se vám v noci na včerejšek spalo? Byl jste z premiéry nervózní?
Spánek jsem měl takový tenčí. Nervozita byla, ale jak člověk vkročí na led, tak ze mě nepříjemné pocity spadly. A jak se trénink rozjel, už to frčelo samo.

Rozmýšlel jste se dlouho, než jste na nabídku Martina Straky kývl?
Ne, to ne. Jen moment, pět nebo deset minut. Když za mnou Martin přišel, chvilku jsem na něj koukal jak zjara a nevěřil jsem, že je to pravda. Když se mě pak po chvíli zeptal, jestli do toho jdu, odpověděl jsem, že ano. Hokej je boj. A co člověk může ztratit?

Bylo pro vás složité vstoupit do kabiny, kde jsou starší hráči, než jste vy jejich trenér?
Trochu. Mám důvěru vedení klubu a hráči jsou profesionálové. Věřím, že to respektují, a já respektuji je. Máme společný cíl, a to posunout tým v tabulce výš, než je nyní (na jedenácté příčce ze čtrnácti – pozn.).

Nevadí vám, že nevíte, zda nastupujete jako hlavní trenér nebo jako asistent?
Ať budu na jakémkoli místě, chci se s ostatními trenéry podílet na oživení týmu. Musíme probrat hráče, kteří mají svou kvalitu, a vrátit Plzeň v extralize tam, kam patří.

Jakým způsobem chcete ten restart provést?
Nejdříve musíme s hráči mluvit. Už jsme hovořili s Ondrou Kratěnou a Petrem Kadlecem, našimi asi nejzkušenějšími borci. Poptali jsme se, co a jak, a pohovory čekají i ostatní členy kádru. Hráči mají nyní plné hlavy minulých neúspěchů. Snažili se, ale nešlo to, a to je třeba změnit.

S kolegy budete muset probrat hlavně střelce, aby začali zase dávat góly. Jde to?
Určitě. V týmu jsou kvalitní útočníci, jen góly jim tam nepadaly. Jsou tu také ofenzivně ladění beci, přesto nefungovala rozehrávka. Tým se postupně dostal do křeče a na nás je nyní mužstvo z toho vyvést. Uvolnit.

To jde jak? Výměnami hráčů mezi kluby, nákupy posil?
K něčemu jistě dojde. Své představy máme a ještě si 
s kolegy sedneme i k videím, abychom se poučili, ale žádné převratné změny nečekejte. Spíš chceme s hráči mluvit
o tom, jak se cítí a jak to vidí oni. A budeme se je snažit nabudit, znovu nastartovat.

Máte představu, jak obměníte složení jednotlivých formací?
Bavili jsme se o tom s Martinem, Michalem Strakou i Jardou Špačkem. Vše je zatím jen v obrysech. Musíme počkat, kteří hráči budou
k dispozici, zda se nám uzdraví marodi. Ale nejspíš přijdou jen kosmetické změny.

Jakým herním stylem by se měla Plzeň prezentovat?
Agresivní ofenzivní hrou, to je hokej podle mého gusta. Aby tým chtěl tvořit hru, chodil puk a přihrávky. Sice někdy musíte reagovat na to, co vám dovolí soupeř, a zalézt do defenzivy a vyhrát třeba 1:0. Ale to nejde celou sezonu. Naopak věřím, že když se budeme držet ofenzivní taktiky, začneme dávat góly a budeme vyhrávat.

Vidí to stejně i ostatní trenéři?
Řekl bych, že ano. A zajedno jsme i v tom, že kdo nebude makat, nebude hrát. Po prvním tréninku mám ale dobrý pocit. Hráči se snažili, chtěli. Situaci nám jen komplikuje absence sedmi reprezentantů, které budeme mít k dispozici až v pondělí, a už ve středu hrajeme doma s Třincem.
S tím ale nic neuděláme.