V sobotu se Indiáni utkají doma s dánským Rungstedem a už ve čtvrtek zahájí nový ročník stále prestižnější evropské soutěže na vlastním ledě soubojem s Hämeenlinnou, úřadujícím mistrem Finska. Odvety na severu jsou na programu příští týden.

Jestliže nyní v týmu finských šampionů z Hämeenlinny nenajdete jediného Čecha, v závěru tisíciletí tu působila celá řada českých hráčů.

Z Plzně třeba začátkem devadesátých let obránce Josef Řezníček. Později Ondřej Steiner, brankář Zdeněk Šmíd a necelé tři sezony tu v letech 1998 až 2001 odehrál forvard Tomáš Vlasák, nynější sportovní manažer hokejové Škody.

„Šlo o moje první zahraniční angažmá a jak po hokejové, tak po životní stránce, narodila se nám tu dcera, to bylo krásných dva a půl roku,“ vybaví si Vlasák, který třetí rok odešel z Finska zkusit štěstí do NHL, ale rád se na sever zase vrátil.

Hämeenlinnu, ležící asi 100 kilometrů severně od Helsinek, popisuje jako typické finské město s jezerem a příjemným centrem.

„Kolem jezera se daly podnikat příjemné procházky. Rádi jsme ale chodili i do kavárniček ve středu města,“ vzpomíná Vlasák.

Do tehdejšího týmu Hämeenlinnan Pallokerho, jak zní oficiální název klubu, zapadl rychle. Také proto, že se tu potkal s krajany Romanem Šimíčkem a Petrem Tenkrátem.

„Od začátku jsme s Romanem Šimíčkem v lajně dostali nějakou úlohu, prostor a jeli jsme. Tehdy byla vůbec ve finské lize spousta Čechů, kteří byli vidět,“ podotýká trojnásobný mistr světa.

S Hämeenlinnou se Vlasák dvakrát probojoval do semifinále ligového play-off a jako vzpomínku na zápasy kdo s koho si odnesl bronzové medaile.

„Skončili jsme před branami finále, což mrzelo. Alespoň jsme však brali bronz, o který poražení semifinalisté hráli speciální zápas. Navíc hokej tu táhl a hala pro pět tisíc lidí byla většinou plná," vybaví si Vlasák.

„Hämeenlinna sice nepatřila k nejbohatším finským klubům, ale už tehdy byla ambiciózní. Náš druhý útok třeba tvořili finští reprezentanti Hentunen, Pärssinen, Sami Kapanen. V bráně byl Pasi Nurminen, který později taky chytal za nároďák. Takže mančaft to byl kvalitní,“ říká čtyřiačtyřicetiletý borec.

Klub ze severu sledoval i v pozdějších letech, i když už jen na dálku.

„Osobně tam už nikoho neznám. Za ty roky se obměnilo vedení a ještě víc kádr mužstva. Co však zůstalo, jsou ambice,“ říká Vlasák s poukazem na poslední triumf Hämeenlinny.

„Podruhé v historii jsou mistry země, když v sedmizápasové finálové bitvě porazili Kärpät Oulu,“ bilancuje Vlasák.

„Čeká nás těžký soupeř, ale věřím, že se náš tým dokáže připravit stejně jako loni. To jsme v úvodu Ligy mistrů zaskočili finské Jyväskylä a poté dojeli až do semifinále,“ připomíná sportovní manažer.

„Také náš tým se oproti minulé sezoně obměnil, kádr možná není tak široký, ale svou kvalitu má a já věřím, že to kluci v Lize mistrů ukážou,“ přeje si Tomáš Vlasák.

Čtvrteční zápas začíná v plzeňské aréně v 17.00 hodin, program před halou startuje už v 15.00 hodin.

Liga mistrů

Základní skupina B

Program Škody Plzeň

čtvrtek 29. srpna, 17.00 hod.

Plzeň – Hämeenlinna

sobota 31. srpna, 17.45 hod.

Plzeň – Rungsted

čtvrtek 5. září, 18.00 hod.

Hämeenlinna – Plzeň

sobota 7. září, 18.00 hod.

Rungsted – Plzeň

středa 9. října, 19.45 hod.

Zug – Plzeň

úterý 15. října, 17.00 hod.

Plzeň – Zug