Za rachotu bubnů, v ohních a za rituálů šamanů začal v Plzni pětadvacátý ročník hokejové extraligy. 

Zaklínání zabralo.

Plzeňská Škodovka v prvním kole extraligy zničila Litvínov 5:1 a z ledu vítěze vyprovázel aplaus sedmi tisíc diváků. Dvěma góly k tomu přispěl Petr Straka, který se do mateřského klubu vrátil před sezonou ze zámoří. 

Začátek zápasu ale překvapivě ovládli hosté a Indiáni přečkali bez pohromy jen díky brankáři Svobodovi. 

„Dalo se čekat, že to Litvínov na začátku zkusí. Věděli, že to je můj první zápas v extralize za Plzeň a že třeba budu nervózní. Tím, že mě to ale trefovalo, se jejich tlak zbrzdil a mohli jsme začít hrát i dopředu,“ konstatoval Svoboda. 

„Asi jsme byli nervóznější, než bylo zdrávo a první tři střídání jsme nevěděli, kde jsme. Až postupně jsme chytIi tempo,“ přidal se trenér Ladislav Čihák.

K nabrání rovnováhy nahráli Škodovce hosté dvěma vyloučeními. Jenže gól z toho nebyl.

Zakončení Mertla zblízka po kombinaci gólman Petrásek vytěsnil. A už za vyrovnaného stavu hráčů Schleiss své sólo zakončil bekhendem mimo branku. 

„Vzhledem k děsivému startu byl i stav nula nula dobrý. Důležité bylo, že jsme se zvedli herně a soupeře jsme dostávali pod tlak,“ říkal Čihák.

Na začátku druhé části nejprve Plzeň ubránila oslabení a potom pokračovala ve zteči hostující branky. Gól visel ve vzduchu a v čase 26:41 se diváci dočkali.

Hollweg zabojoval a volný Schleiss před Petráskem podruhé nezaváhal. Přelstil ho kličkou do bekhendu.

Jenže záhy bylo vyrovnáno. Rozehrávku v plzeňském pásmu zachytil Hanzl, zpoza branky nabil Černému, který, ač atakovaný, skóroval. 

Škodovka se ale nedala rozhodit a dál tlačila na soupeře. V jednom z útoků našel Mertl napravo rozjetého Straku, který umístěnou ranou k tyči vrátil Škodovce vedení. 

Jen po 43 vteřinách přidal trefou zpoza obránce třetí gól Stach. Indiáni se uklidnili a v poslední třetině dalšími dvěma brankami soupeře dorazili. 

Po parádní akci a bleskové výměně puku s Indrákem se trefil Kubalík. A střelecký účet po spolupráci s Gulašem uzavřel svou druhou brankou Straka. 

„Jsem rád, že to takhle vyšlo. Vyhráli jsme a já hned dal gól. Chutná skvěle. Kdyby se to nějak táhlo, tak si dovedu představit, co bych asi od kámošů i od kluků z týmu musel poslouchat,“ svěřoval se plzeňský rodák, kterého z hlediště v pátek povzbuzovali rodiče i přítelkyně. „Kámoše raději nepočítám,“ usmíval se Straka.

„Domácí vyhráli zaslouženě, lépe bruslili, kombinovali a v některých pasážích nás jednoznačně přehráli,“ stroze konstatoval litvínovský trenér Radim Rulík. 

Vítězná Plzeň tak může vyjet v neděli k zápasu druhého kola do Třince s větším klidem (utkání začíná v 15.00 hodin).