Hokejisté Karlových Varů porazili v 19. kole extraligy v západočeském derby nad Plzní 4:3 a vzdálili se na třináctém místě poslední Mladé Boleslavi na rozdíl tří bodů. Zápas rozhodl v 53. minutě Lukáš Pech. Energie vyhrála čtvrtý z posledních pěti zápasů, Indiáni naopak utrpěli čtvrtou porážku za sebou.

Od úvodu se před téměř vyprodanou KV Arenou hrál opatrný hokej. Oba týmy v prvním dějství vycházely především ze zabezpečené obrany, ale přece jenom aktivnější byli hosté z Plzně. Se střelami Dudy a Stránského si Salfický ještě poradil, ale v 8. minutě už bezmocný. Puk za jeho záda nadvakrát protlačil Pitule. Po obdržené brance se nervozity zbavila i Energie. Nejdříve Dej nedokázal přehodit ležícího Svobodu a ani příležitosti Kumstáta a Pecha se neujaly.

Od poloviny zápasu se ráz utkání zcela změnil. Když ve 30. minutě karlovarský Zaťovič vyrovnal, otevřela se z obou stran stavidla útočného hokeje. Ještě ani nedozněl jásot domácích fanoušků a Plzeň opět vedla. Za 32 vteřin se prosadil z dorážky Kovář.

Divoká tříminutovka pokračovala. V čase 31:39 se po ráně Zaťoviče trefil Skuhravý a bylo opět srovnáno. Za další půlminutu již domácí vedli, když Melenovského nahrávku zužitkoval zcela osamocený Skladaný. Dvě velice špatně zahrané karlovarské přesilovky potrestal ve 40. minutě kapitán Indiánů Martin Straka, který překonal Salfického bekhendovou střelou.

Útočný hokej pokračoval ve fantastické atmosféře i ve třetí třetině. Plzeň hrála po vyloučeních Gulašiho a Mikesky 58. vteřin v pěti proti třem, ale Karlovarští se ubránili. Salfický se vyznamenal především při Strakově šanci. V 53. minutě na druhé straně ujel Kumstát, jeho střelu Svoboda vyrazil, ale Kumstát následně zpoza branky nezištně přihrál Pechovi, který rozhodl prestižní derby.

Martin Pešout (Karlovy Vary): „Byl to vynikající zápas s vynikajícími výkony hráčů na obou stranách a s fantastickými diváky.“

Milan Razým (Plzeň): „Myslím, že to bylo velice kvalitní utkání dobré úrovně ve výborné atmosféře. Utkání se hrálo s nasazením, bojovností, s touhou po vítězství. Divácky to byl atraktivní zápas, pro nás už méně, zejména při divoké přestřelce ve druhé třetině. Když jsme vyrovnali patnáct vteřin před koncem této třetiny, tak se o všem rozhodovalo v té poslední. I když jsme v ní domácí přestříleli vysokým poměrem, tak jsme utkání ztratili. Bod jsme si zasloužili, ale když nevyužijeme přesilovku pět na tři, nemůžeme vyhrát.“

HC Energie Karlovy Vary – HC Plzeň 1929 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. Zaťovič (Mikeska, Mocek), 32. Skuhravý (Zaťovič, Mikeska), 33. Skladaný (Melenovský, Dej), 53. Pech (Kumstát) – 8. Pitule (Dvořák), 31. Jan Kovář (Stránský), 40. Martin Straka (Mrňa, St. Pierre). Rozhodčí: Kalivoda, Turčan – Horinek, Rozlílek. Vyloučení: 5:6, navíc St. Pierre (Plzeň) 10 min. Bez využití. Diváci: 5449.

Sestavy:

Karlovy Vary: Salfický – D. Nosek, Gulaši, Bombic, M. Rohan, Mocek, Gřegořek, Gawryletz, Gründling – Kumstát, Pech, Košťál – Mikeska, Skuhravý, Zaťovič – Dej, Melenovský, Skladaný – T. Rohan, Kupec, Zucker. Trenéři: Baďouček, Pešout a Kněžický.

Plzeň: A. Svoboda – Dan Růžička, Marušák, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Kinrade, Schnabel, Havíř – Duda, Martin Straka, Kratěna – Dvořák, Pitule, Johnson – Stránský, Jan Kovář, Petruška – Mrňa, Vostřák, Horna – M. Heřman. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.