Zlín i Plzeň si připsaly po jednom vítězství a série se přesouvá na západ Čech.

Další dvě bitvy jsou na programu o víkendu. Zítřejší souboj začíná v ČEZ Aréně už ve 14.45 hodin.

Plzeňští fanoušci si zápasy o hokejový trůn užijí po jednadvaceti letech.

„Úvodní utkání ukázala, že série bude vyrovnaná," prohlásil plzeňský trenér Milan Razým.

Přitom nechybělo málo a Škodovka si mohla z ledu vítěze základní části odvézt hned dvě výhry.

Středeční zápas měli Indiáni dobře rozehraný, dvakrát se utrhli do vedení, ale nakonec se po nájezdech radovali z vítězství 3:2 domácí.

„V prvním utkání jsme měli navrch, ale v tom druhém Zlínští přidali. Donutili nás k nějakým chybám a zápas musely rozhodnout až penalty, které Berani umí," povídal Razým. „Třinec předtím v semifinále porazili v nájezdech hned dvakrát. ´Sedlo´ (brankář Jakub Sedláček) deset penalt po sobě neinkasoval," připomněl kouč.

Poučení?

„Pro příště se musíme nájezdům vyhnout," zdůraznil s úsměvem plzeňský lodivod.

Zároveň se snažil zmírnit zklamání svěřenců ze středečního večera.

„Vést dva nula by bylo lepší, ale i jedno vítězství ze Zlína je cenné. Ševci to své vybojovali se štěstím. Byli nervózní, neustále kroužili kolem rozhodčích. My se nyní musíme soustředit na zápasy v Plzni," uvedl Razým.

„Hráči se potřebují dobře vyspat, najíst, zregenerovat a série pokračuje," prohlásil Razým.

Předchozí boje zároveň potvrdily, jak moc v klíčových okamžicích platí zkušenost.

Zlín velebil Petra Lešku – ten ve středu nejprve přihrál na oba zlínské góly a pak rozhodl nájezdovou loterii.

„Začali jsme víc bruslit, a bylo to poznat," uvedl na webových stránkách klubu spokojený Leška.

V nájezdech se prosadil jako jediný. „Jsme moc rádi, že Lešouna máme. Byl to jeho zápas," povídal asistent zlínského kouče Juraj Jurík.

Osobností škodováckých šiků je zase Martin Straka. Nezlomný bojovník udává tón hry a spolu s mladým špílmachrem Janem Kovářem tvoří hrot indiánské ofenzivy.

Ve středu se Straka zlobil kvůli neproměněné výhodě v závěru třetí třetiny. „Dvě minuty před koncem máme přesilovku a nedostaneme se pořádně před branku. To bychom měli proměňovat," mrzelo tahouna Západočechů.

Ve druhém finálovém duelu už bylo znát, že jde o hodně. Atmosféra na ledě se v některých chvílích dala krájet.

Emoce plály.

„Vyhecované je to z obou stran. Padají ostřejší slova, dojde k nějaké té strkanici, ale ve finále to ani jiné být nemůže," říká plzeňský útočník Václav Pletka.

Ve svém popisu práce má tlačit se před branku soupeře a případný rozruch proměnit v gól. Přitom schytá spoustu ran a soupeři ho přitom obviňují, že následné reakce přehání. „Ať si to někdo zkusí," říká důrazný hráč.

Dá se čekat, že potyčky, a nejen ty slovní, mezi finalisty budou i dál pokračovat.

Jde o titul.

„Rozhodčí v prvním utkání pískali všechno. Ve středu to pustili a udělali z toho výborný zápas. Vždyť emoce dodávají hokeji patřičnou šťávu," uvedl plzeňský brankář Marek Mazanec.

Právě gólmani jsou v play-off klíčovými figurami. Daří se zatím oběma.

Zlínský Jakub Sedláček ve středu zlikvidoval všechny nájezdy soupeře. „Je to vyhrocené, ale to je přece nádhera," svěřil se po utkání.

Otázka víkendu: Co nabídnou partie na západě Čech?

„Věřím, že tam nějaký zápas urveme," hlásil Leška.

Naopak Škodováci chtějí v domácím prostředí udělat dva důležité kroky směrem k mistrovskému poháru. Dobře ale vědí o síle Zlína na hřištích soupeřů.

„Jsme si toho vědomi. Bude zase rozhodovat bojovnost, ale i větší produktivita. Něco zkusíme změnit v přesilovkách. I maličkosti jsou důležité," prohlásil Milan Razým.