Vrcholoví sportovci jsou na vysoké teploty zvyklí, i přesto ale nyní na ledě zažívají poněkud nepříjemné chvíle. „Nějaký vliv to na hokejisty samozřejmě má, protože jsou teple oblečení, mají velkou fyzickou námahu a také velký výdej tekutin. My tady musíme dát pozor na to, aby často pili," komentuje současnou situaci na lední ploše Home Monitoring Areny fyzioterapeut plzeňského mužstva Miroslav Liška.

Mnohem větší problém, než jsou samotné vysoké teploty, ale pro hokejisty může znamenat přechod z vyhřátého prostředí do chladných prostor uvnitř zimního stadionu, který nyní v rámci tréninkové přípravy absolvují několikrát za den.

„Tuhle situaci mnozí zažívají například tehdy, když například v autě zapnou klimatizaci a poté vyjdou ven do teplého počasí. Je zde totiž určité riziko nachlazení, takže na to se samozřejmě také musí dát pozor. Nemůžu říci, že každý, kdo v těchto dnech vleze na led, dostane angínu, ale to riziko tady je," řekl Liška. Zároveň prozradil, že někteří z plzeňských hokejistů jsou na případné angíny a nachlazení náchylní. Pár z nich si například muselo nechat vyoperovat mandle, aby se jim problémy již nevracely. Kdo mezi tyto náchylnější typy patří, však prozradit nechtěl.

„Rozhodně se ale dá říci, že trénink je v takových vedrech mnohem náročnější. Led se zdá těžší, hůře se na něm bruslí, vše se zdá složitější a vše také stojí více námahy.Vůbec nejhůře to snáší gólmani, kteří musí bojovat s těžkou maskou, jež je na několika místech přilepená k obličeji, a také s betony," dodal fyzioterapeut indiánů.

Současné teploty nejsou ideální ani pro samotnou tvorbu ledové plochy. „Netuším, kolik je průměrná tlouštka ledu, ale nyní má dva centimetry, více se prostě nedá namrazit," řekl Liška. Podle Milana Krejčího, který se o led staral koncem minulého týdne, se musí k ideálnímu stavu při tvorbě ledu zajistit teplota kolem -6°C až -7°C, přičemž při tropických vedrech se toho dá dosáhnout jen velmi těžko.

O ideálním stavu nelze hovořit ani kolem finančních podmínek. „Náklady na provoz zimního stadionu a výrobu ledu jsou v těchto dnech o více než dvacet procent vyšší než v zimních měsících," uvádí František Mynařík, ředitel Home Monitoring Arény. Konkrétní částky, o které se jedná, ale nesdělil.