Na turnaji Red Bulls Salute, jímž vyvrcholila letošní European Trophy, skončili indiáni šestí. Do bojů o umístění je přitom srazila už páteční těsná porážka 1:2 po nájezdech se švédskou Luleou.

Západočeši sice následně přemohli České Budějovice 5:4 v prodloužení, ale to stejně jako v nedělním prohraném duelu 3:5 s Pardubicemi už šlo jen o pátou až osmou příčku.

„Tak byl nastaven systém turnaje. Hned první souboj dělil mužstva na úspěšná a neúspěšná. A my jsme spadli do té horší půlky finalistů,“ litoval plzeňský trenér Marian Jelínek.

O to víc, že jeho tým byl v zápase s účastníkem švédské Elitenserie dlouho lepší.

„Měli jsme více ze hry, ale prohrávali jsme o gól a z řady šancí jsme dokázali pouze vyrovnat. A úspěšní jsme potom nebyli ani v penaltovém rozstřelu,“ uvedl Jelínek.

Zatímco ani jeden z plzeňských exekutorů Rautia v brance Luley nepřekonal, Harju svou trefou pohřbil veškeré naděje Západočechů.

Navíc v prodloužení se po střetu s protihráčem zranil útočník Ondřej Kratěna.

„Jde o zhmoždění v oblasti hrudníku, bohužel vážnějšího rázu. Možná natržený sval nebo bránice. Víc bude zřejmé v úterý,“ potvrdil neradostnou zprávu kouč.

„Když už se nám konečně někdo uzdraví, třeba Tomáš Vlasák nebo Franta Kaberle, zraní se další,“ hrozil se Jelínek. „Pronásleduje nás to jako prokletí.“

V souboji s extraligovým lídrem z Budějovic nechal trenér odpočívat i nejproduktivnějšího muže týmu Radka Dudu a v neděli další tahouny Vlasáka s Martinem Strakou.

„Duda nehrál, protože měl rovněž zdravotní trable. Až proti Pardubicím jsme však pustili do hry více juniorů,“ uvedl Jelínek. „V těch zápasech o nic nešlo, ale chtěli jsme dostát vážnosti turnaje. I když jsme zároveň trnuli, aby se nikdo další nezranil.“

Přes nepříznivou zkušenost si Jelínek účasti ve finále European Trophy považuje.

„Nebylo lehké se sem probojovat,“ připomenul trenér letní souboje, v nichž si Plzeň zajistila postup na Red Bulls Salute jako vítěz Východní divize.

„Turnaj byl také výborně připravený a Vídeň je úžasné město, zvlášť v předvánočním čase. Jen by to chtělo změnit herní systém. Třeba bojovat ve skupinách a pak ať si to rozdají vítězové o trofej, druzí o bronz a zbývající celky by jely domů,“ navrhl Jelínek.

Vítěznou trofej pro sebe překvapivě získal výběr Salcburku. Rakouský mistr sice na turnaj pronikl jen díky divoké kartě, ale tady porazil postupně Pardubice 2:1, po nájezdech švédský Linköping 4:3 a ve finále finského zástupce Jokerit Helsinky 3:2.

Plzeňští měli včera volno. Na dnešek plánovaný duel 32. kola s Karlovými Vary si totiž předehráli a do extraligových bojů se tak vrátí až ve čtvrtek, kdy v ČEZ Areně hostí od 17.30 hodin pražskou Slavii.