Poté, co se Martin Straka vzdal role trenéra hokejové Škody Plzeň, jmenoval coby šéf klubu hlavním koučem právě Čiháka.

Šestatřicetiletý trenér byl sice na soupisce Škodovky uváděn jako první muž užv uplynulé bronzem ozářené sezoně, ale hlavní slovo měl Martin Straka.

Teď Čihák vypluje v nejvyšší domácí soutěži na vítr. S návalem zodpovědnosti problém nemá.

„Já se cítím za tým odpovědný, ať jsem první, třetí nebo pátej. Vždy chci vyhrávat a nevím, zda je možné tu míru zodpovědnosti ještě vystupňovat,“ říká Čihák. Jeho asistentem bude Jiří Hanzlík.

Zapálený pro hokej, zakousnutý do práce, takový byl rodák z Prahy předtím u plzeňského dorostu stejně jako před necelými čtyřmi roky po nástupu k áčku, kdy dělal asistenta pro změnu Michalu Strakovi.

Dominik Frodl.
Posily Škody. Zkušený Nedorost, Vojtěch Němec, Eberle a do branky Frodl

Přesto jde o povýšení a pro vás i o životní šanci prosadit se v extralize. Ani to s vámi nic nedělá?
Je fakt, že teď budu mít poslední slovo a vše tak půjde za mnou. Možná člověk začne víc přemýšlet. Aby se vydařila příprava a mančaftu vyšel už vstup do soutěže. Ale na to se musíme v létě hodně dobře připravit.

Jak dlouho víte o svém posunu na post hlavního trenéra?
Už během sezony Martin Straka něco naznačoval a nejspíš byl rozhodnutý, ale v play-off jsme se o tom vůbec nebavili. Mě ani nezajímalo, co bude další rok. Oba jsme se soustředili na play-off, na úspěch týmu.

Není pro trenéra lepší mít šéfa klubu v kabině, než jen v hledišti?
Já myslím, že to bude tak nějak stejný. Martin má hokej zažraný pod kůží, teď ho poznal i z té trenérské strany, což je dobrá zkušenost, protože z hlediště vypadá vše trochu jinak než ze střídačky. Ale žije pro tým a bude se nám snažit pomoct. Zavřeme se v kanclu, vše probereme, své si k tomu řekne i Špáďa (Jaroslav Špaček). Hlavní je, aby hráči makali, tahali. Ošéfovat si kabinu, to je hlavně práce pro lídry týmu. Tím, že v Plzni zůstává Milan Gulaš s Ondrou Kratěnou, tak o to strach nemám.

Jaká pro vás spolupráce s Martinem Strakou byla? Čím vás obohatila?
Vážím si toho, že můžu dělat s ikonou českého hokeje. Vždyť Martin něco dokázal nejen doma, ale i v Americe a v nároďáku. Naše hokejové debaty byly vždycky výživné. Už jen jeho vyprávění, jak se manažeři nebo trenéři v zámoří chovali drsně k hráčům, ti otevře oči. Na něco takového nejsou naši kluci připraveni.

Zdá se, že do extraligy se tlačí mladí trenéři. V Liberci působí Filip Pešán, ve Vítkovicích Jakub Petr, Václav Varaďa v Třinci a teď nastupujete vy v Plzni. Jde o trend?
Asi jo. Ty kluky znám, nejvíc asi Pešiho, a jsou to dobří trenéři. Venca Varaďa má navíc i hráčskou minulost z NHL. Je to obrovský bojovník, na kterého jsem rád koukal. Tak uvidíme, co to extralize přinese. Mým cílem je vyhrávat a porážet soupeře, ať je jako trenér vede kdokoliv. Přinášet divákům radost z hokeje.

Trenér Pavel Vrba.
Pavel Vrba: Teď už je to opravdu jen v našich rukou

S Jirkou Hanzlíkem jste naladěni na stejnou hokejovou vlnu?
Určitě. Za rok a půl, co jsme dělali dohromady s Martinem Strakou, jsme si sice vyměňovali názory, ale nikdy jsme se nehádali. Já to ani nemám rád. K ničemu to nevede. Ačkoliv Hanzi navenek vyznívá občas negativisticky, tak on to ani tak nemyslí a s beky odvádí skvělou práci. Navíc jsme oba blázni do hokeje, což nás taky spojuje.

Máte jasno, kdo převezme kapitánské céčko po Petru Kadlecovi, nebo volbu necháte na týmu?
V hlavě to mám. Ondra Kratěna už dělat kapitána nechce a pro mě je tak mužem číslo jedna Milan Gulaš. Jsem přesvědčen, že stejně by rozhodli i naši mlaďoši, tak jim dopředu řeknu, kdo bude kapitánem a kdo asistentem.