Pro hokejisty Škody Plzeň skončily boje jen nedávno, po páteční porážce v prodloužení 3:4 s Kometou v šestém čtvrtfinále na brněnském ledě a v extralize obsadili pátou příčku. Kouč Milan Razým už však myslí na další sezonu.

„U týmu pokračuji, jak mi potvrdil generální manažer Martin Straka. Něco sice skončilo, ale něco začíná a my chceme být připraveni," sdělil dvaapadesátiletý trenér.

Před rokem došel Razým se Škodovkou až na vrchol extraligy. Letošní jízdu za obhajobou titulu ale Plzni uťala hned srážka s Kometou.

Jaké jsou pocity kouče poté, co rázem vše skončí a žádný další zápas v sezoně nepřijde?
Jak moc jsme zklamaní?
Z brzkého vyřazení jsme spíš smutní. Už kvůli Martinu Strakovi, kterému jsme chtěli připravit lepší rozloučení
a alespoň do toho semifinále
si dojít pro bronzovou medaili. To se bohužel nepovedlo, ale stydět se nemusíme. Souboje s Kometou byly vyrovnané, hrál se skvělý hokej 
a šestý zápas byl vyvrcholením celé série.

Nakonec rozhodl gól v prodloužení. Kdy se podle vás série lámala?
Čtvrtfinále jsme si neprohráli v pátek v Brně, ale předtím v domácích zápasech. Vždyť ze tří utkání v Plzni jsme vyhráli jen jednou. Naopak u soupeře jsme odvedli výborné výkony, ale rozjetá Kometa dotáhla šestý zápas
k postupu. Jak se loni přiklonilo štěstí k nám, tak teď ho mělo Brno. Je třeba říct, že soupeř byl o něco lepší, kompaktnější a my jsme svou káru tlačili od začátku do kopce.

Předtím v základní části ale platilo, že doma Plzeň vyhrává. Co bylo nyní jinak?
Přestali jsme dávat góly, na každou branku jsme se nadřeli. Což signalizovaly i domácí zápasy v závěru základní části. To jsme prohráli zrovna s Brnem a se Zlínem 1:2,
s Hradcem 1:3. Naše síla 
v ofenzivě nebyla taková. Neobjevil se nikdo jako loni Honza Kovář, který svými góly táhl tým. Produktivita se nám stala osudná.
Což uznal i loučící se Martin Straka. Prohlásil, že lídři týmu svou roli v play-off nesplnili 
a mínil tím i sebe.
Martin je skvělý i v tom, že říká věci tak jak jsou. Nikdy se nevytáčí. Zatímco brněnský Němec vstřelil v sérii pět gólů, nám hráč, který by se gólově prosadil, chyběl. Bohužel. Martin i Venca Pletka měli gól plus asistenci, Duda jen asistenci a k tomu spoustu trestných minut.

To byl důvod razantní obměny sestavy před šestým soubojem v Brně, kdy mimo hru zůstal právě Radek Duda s Jánem Sýkorou?
Nechtěl bych vše svalovat na pár kluků. Určitě chtěli, snažili se, ale prostě play-off jim nevyšlo. Zato se ukázali mladí, jako Indrák, Schleiss,
v obraně Moravčík. Skvěle chytal Matěj Machovský. To je vklad do budoucna. A sestavu jsme měnili během celého čtvrtfinále ve snaze nastartovat střeleckou potenci týmu i úspěšnost v přesilovkách, které nám také nešly.

Je složité změnit zásadně zažité schéma, které tým v početních výhodách využívá a soupeř ho zná?
Variant máme víc, a i ty jsme s kolegy, ať už s Michalem Strakou nebo Jardou Špačkem, obměňovali, střídali jsme hráče na přesilovky, ale vše málo platné. Podle mého nám chyběl střelec pravák. A větší produktivitu bych čekal i od beků.

Základní části jste v ošidné sezoně po zisku titulu prošli bez výraznější krize. Vy jste čekal tak hladký průběh?
Byl bych špatný trenér, kdybych týmu nevěřil. Bylo zřejmé, že budeme dávat míň gólů a otazníkem byli gólmani. Ale Machy (Machovský) chytal výborně a skvělou práci odváděl rovněž Mensy (Mensator). Do Plzně šel jako jednička, ale i poté, co víc prostoru dostával Machy, tak se choval kolegiálně. A pokud chytal, tak podával stabilní výkony. Také proto jsme po základní části skončili třetí.

Chystáte plány na příští sezonu. Jaká bude Plzeň bez Martina Straky v sestavě?
Určitě jiná než s Martinem na ledě. Konec kariéry navíc oznámil i Jirka Hanzlík a tým projde určitou obměnou. To je ale otázka spíš pro Martina. Jisté je, že s přípravou na další sezonu začneme v pondělí
5. května.