Plzeň – Třetí rok vládne Martin Straka hokejovému klubu v rodné Plzni. S jedinou vizí.

Dotáhnout svůj tým na vrchol. Vyhrát extraligu a zdvihnout nad hlavu trofej pro mistra země. „Velkou inspirací je pro mě tažení fotbalistů plzeňské Viktorie,“ připustil olympijský vítěz a mistr světa.

Myšlenky na zlato nedávají Strakovi šanci zvolnit. I v 39 letech ho nutí jet naplno.

Jaká byla příprava?
Zase jsme dostali do těla o něco víc než loni. Já jsem si tréninky různě kombinoval. Něco jsem absolvoval s týmem, něco sám. Ale pokud mohu soudit, tak fyzicky bychom měli být v pohodě.

Platí to i o herním projevu na ledě?
Ani tam to není špatný. Hodně nám dala účast v European Trophy. Utkali jsme se s kvalitními soupeři. A i když ne všechny zápasy byly z naší strany ideální, dokázali jsme nepříznivý vývoj otočit. Což se cení, protože není umění vyhrát, když vám všechno vychází, ale naopak. To nejtěžší nás ale teprve čeká.

Držíte se staré pravdy, že dobrý vstup do soutěže je půlkou úspěchu?
Určitě. Chce to chytit začátek, zvládnout prvních pár kol a hned se vám hraje líp. Roste sebevědomí týmu, hráči si víc dovolí.

Jenže vás hned v nedělním úvodu čekají doma Vítkovice a potom v úterý se v Brně utkáte s Kometou.
Nebude to vůbec lehké, ale v extralize si mezi soupeři nevyberete. Zvlášť na začátku, kdy jsou všichni plní sil. Ale jak říkám, na první zápasy se musíme maximálně koncentrovat, snažit se pomoci gólmanovi a uvidí se, co nám to přinese.

Jak jste spokojen s obměnou, kterou indiánský tým prošel?
Já to vidím pozitivně. Mužstvo skládáme dohromady i podle finančních možností. Na hráče v nejlepších letech peníze nemáme, tak k jádru ostřílených kozáků dáváme mladíky a zatím se nám tahle strategie vyplácí.

Je pravda, že rozpočet Plzně je v extralize nejnižší?
Tak úplně nejmenší asi není, ale v tomhle ohledu patříme skutečně spíš do spodní části pořadí klubů.

Sázkové kanceláře vás i tak řadí k favoritům extraligy.
Tak všechno není jen otázka peněz, ale tyhle prognózy jsou nesmírně ošidné. Zvlášť když se vám usadí v hlavě. Extraliga je dlouhá a dopředu je třeba jít postupně.

Bude hra indiánů znovu postavena na agresivním nátlakovém hokeji?
To bychom chtěli. Nedat soupeři dýchat, nutit ho k chybám a dávat z toho góly. Přitom ale nezapomínat na defenzivu.

A jaké jsou těsně před startem extraligy vaše osobní pocity?
Dobré. Těší mě, že hlavní práce v útoku neleží jen na mně s Vlasim (Tomáš Vlasák). Že góly umí dát i jiní – Dudák (Radek Duda), Hlína (Jaroslav Hlinka) nebo Ondra Kratěna, který je ve skvělé formě. Takže se už nemusím rvát dopředu za každou cenu. Roste zkušenost našich mladíků a oporu bychom měli mít i v gólmanovi. Tedy pokud mu na začátku pomůžeme a dostaneme ho do pohody.