Třiadvacetiletý gólman po famózní sezoně ve službách hokejové Škody Plzeň a jen po roce v extralize se vydá do Ameriky zabojovat o místo v celku z NHL.

Svoboda původně draftovaný v zámoří týmem Edmonton Oilers se dohodl s Nashville Predators na dvouletém nováčkovském kontraktu.

„Vše se seběhlo rychle. Nabídka z Nashvillu byla férová a může mě posunout zase dál. I když vím, že to budu mít ohromně těžké, tak budu bojovat, jako jsem bojoval vždycky. A jak jsem řekl už mnohokrát, na rok v Plzni nikdy nezapomenu,“ uvedl na klubovém webu Svoboda.

V základní části proměnil 33 z 47 startů ve vítězství, nejvíc ze všech extraligových brankářů, pětkrát uhájil čisté konto a zvlášť v časech, kdy Plzeň trápila zranění, tým podržel. Své si odvedl i ve vyřazovacích bojích.

„V Plzni jsem prožil skvělou sezonu. Chtěl bych poděkovat týmu, trenérům a fanouškům. Zároveň se těším na novou výzvu v NHL, ale i ze zámoří budu dál fandit Indiánům,“ vzkázal talentovaný gólman.

Sám se sice vydává za splněním snu, ale klubu, kterému v extralize pomohl k prvenství v základní části a v play-off potom k zisku bronzových medailí, připravil horké chvilky.

„Nabídka z NHL nepřijde každý den, ale Míra dopředu avizoval, že v Plzni ještě sezonu zůstane. Takže jsme nehledali alternativy. Teď jsme postaveni před hotovou věc,“ připustil sportovní manažer Tomáš Vlasák.

Ryan Hollweg z Plzně.
Bojovník Hollweg pokračuje v angažmá mezi Indiány

Zklamání čiší také z vyjádření trenéra brankářů Rudolfa Pejchara. To přesto, že bývalý vynikající gólman by mohl být pyšný. Vždyť je to v krátké době jeho třetí svěřenec, který z Plzně míří do NHL. Před Svobodou se vydali za oceán Matěj Machovský a Marek Mazanec, který odešel rovněž mezi Predátory.

„Je to tak, ale radost z toho nemám. O NHL jsmes Mírou v sezoně hodně mluvili. Já mu doporučoval, aby ještě sezonu v extralize vydržel a on slíbil, že zůstane. Teď se rozhodl jinak,“ uvedl Pejchar.

„Je sice pracovitý a cílevědomý, přeju mu jen to nejlepší, ale pro NHL není ještě vyzrálý. Má stálena čem pracovat a nejsem si jistý, jestli k tomu za mořem dostane čas,“ podotkl trenér. „Navíc nás dostal pod tlak, protože najít rychle adekvátní náhradu nebude snadné.“

Vedení klubu musí jednat a v jeho hledáčku se údajně ocitla i opora Škodovky ve zlatém roce 2013 Marek Mazanec.

Šestadvacetiletý gólman, který se zrovna vrátil ze zámořské mise na farmě New York Rangers, nechtěl zvěsti komentovat.

„Doma jsem teprve krátce. Stále preferuji angažmáv zahraničí, i když sezona pro mě nedopadla nijak dobře. Dva měsíce jsem byl zraněný a když jsem se dostal z nejhoršího, tak stejně šance jít do Rangers nepřišla. Teď musím počkat, jak dopadnou jednání v klubu a zda o mě bude ještě zájem,“ vysvětloval brankář.

Hokejisté HC Škoda Plzeň skončili v play-off na třetím místě
Bronzová Škodovka začne novou sezonu s Libercem

Sezonu zahájil v KHL v týmu Slovanu Bratislava, ale pak znovu podlehl vábení NHL, kde už působil.

V dresu Predátorů si Mazanec připsal 31 startů, další však za Rangers nepřidal.

Na Svobodově přestupu do Nashvillu měl byť nepřímo svůj podíl.

„Volaly mně obě strany, jak manažer Predátorů, tak Míra Svoboda,“ konstatoval s úsměvem. „V Plzni odvedl skvělou práci a tu šanci si zaslouží. Ještě se sejdeme, abych mu řekl, co a jak ho tam čeká,“ doplnil populární Mazi.

Mohl by se objevit znovu v brance Indiánů?

„Nechci říkat tak ani tak, uvidíme,“ prohlásil.