A to nejen proto, že rozhodující gól ve středeční dohrávce 26. kola inkasoval tým kolem Martina Straky až v samém závěru pětiminutového přesčasu. Pouhých devět vteřin před koncem.

„Samozřejmě, že to štve. Každý získaný bod je cenný, ale my jsme jich mohli mít víc,“ konstatoval rozladěně Marian Jelínek.

„Vždyť šanci rozhodnout v nastavení jsme předtím měli také. A pokud bychom podali lepší výkon, nemuselo se prodloužení vůbec hrát,“ prohlásil kouč kriticky po souboji týmů z popředí tabulky.

„Utkal se druhý s třetím, ale na ledě to znát nebylo,“ říkal Jelínek.

Navíc Liberec má řadu zraněných v čele s kapitánem Petrem Nedvědem. „Nevím nakolik se na výkonu domácích podepsala Nedvědova absence, ale byli k poražení. To jsme však nevyužili,“ zlobil se kouč.

V polovině zápasu šli indiáni do vedení, když Pletka završil v přesilovce bleskovou souhru s Dudou a Kovářem. Jenže v 53. minutě hry si domácí vynutili prodloužení a v tom rozhodli o zisku bonusového bodu.

Včera sice Jelínek nechal nejvytíženější hráče odpočinout a povinně trénovali jen mladí, ale už na dnešek chystá svěřencům letecký den.

„Nehrajeme. Páteční zápas v Praze se Spartou je odložen na začátek ledna, a tak kluci dostanou do těla. Na nedělní duel s Vítkovicemi začneme ladit až v sobotu,“ oznámil trenér.

Nebere přitom ohledy, že plzeňský celek pořádal v závěru první poloviny základní části bodové žně a v tabulce mu po 26 kolech patřila se 47 body čtvrtá příčka, jen o skóre za Českými Budějovicemi.

„Stále platí, že v každé čtvrtině chceme získat minimálně jednadvacet bodů. Plán máme lehce překročen, ale pořád je před námi ještě půlka soutěže,“ zdůraznil Jelínek. „A přijdou určitě i horší chvilky,“ zopakoval varování.

S náznakem krize se museli modrobílí vyrovnat už na přelomu října a listopadu. Týmu chyběli zranění Tomáš Frolo. František Kaberle a Tomáš Vlasák. Navíc do Švédska odešel Jaroslav Hlinka a Plzeň tehdy prohrála čtyři utkání v řadě.

„Sestava se v té době látala všelijak, ale povedlo se přivést nové hráče, ať už Vykoukala nebo Pletku. Zásadním impulsem pro obrat k lepšímu však byl až návrat uzdraveného Vlasáka. Stoupla úspěšnost našich přesilovek, a to spolu s výkony gólmanů považuji za základ úspěchu,“ míní Jelínek.

„Pár dobrých zápasů odchytal Mazanec a teď se velmi dobře ukazuje Adam Svoboda, který tým podržel i v Liberci,“ vyjádřil se k výkonům brankářů.

A co soudí hokejový stratég o příštím soupěři Vítkovicích? „Nejsou to sice Vítkovice z minulé sezony, kdy hrály finále play off, ale pořád jde o nepříjemného soupeře,“ podotkl Jelínek.

Na úvod soutěže Plzeň doma přetlačila tým vicemistrů 4:3 až po nájezdech, aby poté ve Vítkovicích vyhrála 3:0.

Třetí vzájemný duel začíná v ČEZ Areně v neděli v 17.30 hodin. Plzeňští v něm budou chtít potvrdit pozici nejlepšího týmu extraligy na domácím ledě. Kromě Frola s Kaberlem však budou v defenzivě postrádat i Jiřího Hanzlíka.