Studentský tým Akademici Plzeň si vybudoval pevné místo v Evropské univerzitní hokejové lize (EUHL).

V loňské sezoně si odbyl premiéru pod kormidlem bývalého kanonýra Škodovky Plzeň Pavla Vostřáka (v současnosti kouče druholigových Klatov) a na evropské scéně rozhodně nezklamal.

Letos se Akademici zatím drží na sedmém místě východní divize, několik borců ale má formu jako hrom!

Dvojice Faschingbauer – Polívka nasbírala dohromady už 27 kanadských bodů a je na třetím, respektive čtvrtém místě produktivity.

Po zásluze si tak oba zahrají utkání hvězd na začátku ledna – nejprve před svými fanoušky v Plzni, o dva dny později v Praze.

Proti sobě se potřetí v historii postaví evropský výběr proti výběru ACHA (American Collegiate Hockey Association).

Evropský celek je ještě v plenkách, poprvé se zrodil teprve před třemi lety, zatímco v zámoří je univerzitní hokej téměř náboženstvím. Výběr ACHA se pyšní více než stoletou tradicí. Zápasu, který slibuje zajímavou konfrontaci evropského a amerického univerzitního hokeje, se zúčastní i Plzeňané.

O útočných esech Fashingbauer – Polívka u byla řeč, třetím parťákem do útoku je Karel Ingriš.

V obraně budou spoluhráče dirigovat Malota s Kašparem. Filip Malota, loňský kapitán, je společně s Vilémem Fraňkem manažerem týmu, na lavičce bude asistentem Tomáš Ceperko.

V roce 2014 se stal tým EUHL jediným přemožitelem Američanů na jejich turné po starém kontinentě.

Rok poté se EUHL rozhodla pro dva výběry a dva zápasy, aby atmosféru zápasu mohlo ochutnat více hráčů. Loni se hrálo na Slovensku, letos bude oba zápasy hostit Česko.

„Dlouholetá tradice univerzitního hokeje v zámoří hraje významnou roli, na druhé straně vidíme, že tito hráči jsou pro naše kluky skvělými soupeři. Dokázali jsme nad nimi vyhrát a dvakrát remizovat," připomněl viceprezident EUHL Ľubomír Sekeráš.

„Zápasy pro nás budou obrovským přínosem a zkušeností. EUHL se rozrůstá a proto věřím, že střetnutí s ACHA přiblíží univerzitní hokej veřejnosti v Evropě. Zápasu se zúčastní nejlepší hráči z univerzitních mužstev," dodal Sekeráš.

Souboj v Home Monitoring Areně se rozhoří 3. ledna v 17 hodin.

Nominace EUHL

Brankáři: M. Porubský (Paneuropa Kings), J. Gašparovič (Gladiators Trenčín).
Obránci: G. Katin (PPWSZ Podhale Nowy Targ), P. Kopecký, N. Ketner (Paneuropa Kings), F. Okuliar, J. Zemko (Gladiators Trenčín), M. Galko (HK Slávia STU), J. Kašpar, F. Malota (Akademici Plzeň).
Útočníci: A. Alimov, A. Svitac (PPWSZ Podhale Nowy Targ), J. Fabo, P. Hubek, R. Zvara (Paneuropa Kings), F. Buliš, R. Barták, P. Vaněk (Gladiators Trenčín), A. Gračik, (HK Slávia STU), J. Faschingbauer, K. Ingriš, V. Polívka (Akademici Plzeň)
Náhradníci: P. Tarabík, R. Adamík (Paneuropa Kings), A. Radouch (Akademici Plzeň), Š. Vystavil (HK Slávia STU).
Trenér: Ľ. Jurinyi. Asistenti: M. Smerčiak (Gladiators Trenčín), T. Ceperko (Akademici Plzeň).