„Věříme, že jsme dobře nachystaní. Přípravu jsme se snažili dělat tak, jak nejlépe umíme,“ řekl trenér Talentu Petr Štochl.

Minulý týden Plzeň odehrála dva přátelské zápasy s týmy druhé německé bundesligy – Aue (34:38) a Elbflorenz Drážďany (31:32).

„Byl to jiný styl házené, soupeři měli velmi dobrou úroveň. V přípravě většinou hrajeme s týmy druhé bundesligy, protože mužstva z české extraligy známe. Zápasy bývají vyrovnané, takže pro nás jde o velmi dobrý test a velký přínos,“ pochvaloval si Štochl.

Podle kouče je lepší hrát proti týmům druhé bundesligy než z té první. „Výkonnostní rozdíl by byl mnohem větší a ani by nám utkání tolik nedalo,“ vysvětlil.

Proti Aue i Drážďanům upravili trenéři některé herní kombinace, jež plzeňští házenkáři na podzim nepoužili v extralize. „Ale zkraje jarní části se už budou objevovat,“ slíbil Štochl.

Chorvatský házenkář v plzeňských službách Marko Čurčič střílí na branku německého Aue (34:38) v úterním přípravném zápase. V pátek prohrál Talent tým Plzeňského kraje i s Elbflorenz Dresden 31:32.
Český mistr padl s Němci i podruhé, Talent v generálce nestačil na Elbflorenz

První příležitost k tomu mají jeho svěřenci ve středečním 19. kole proti desátému Jičínu. „Teprve se uvidí, jestli je to ideální soupeř na start po zimní přestávce. Nicméně doma bychom měli Jičín bezpodmínečně porazit. Jsme favoritem zápasu a podle toho musíme k němu přistoupit. Což znamená s plnou zodpovědností, ale i s vědomím, že když předvedeme kvalitní výkon, tak zápas zvládneme,“ tvrdil 47letý trenér Talentu Plzeň.

„Budeme se chtít naladit na vítěznou vlnu, protože když se daří a vyhrává, je regenerace a atmosféra v týmu příjemnější. Vítězství jsou bonus i pro diváky, protože sport se hraje i pro ně. Pakliže vyhrajeme a budeme předvádět dobrý výkon, přijde na zápas více lidí,“ dodal.

Na podzim Talent vyhrál v Jičíně 37:34.

Do konce základní části zbývá odehrát osm kol. Na prvním místě tabulky je Plzeň, kterou stíhá o bod horší tradiční rival Baník Karviná.

Milan Škvařil z Talent týmu Plzeňského kraje střílí přes přes Marka Vignjeviče, chorvatského házenkáře ve službách německého EHV Aue.
Trenér mistrovského Talentu byl i přes prohru s německým Aue spokojený

„Bylo by hezké udržet první místo po základní části. V neděli máme další zápas a zrovna v Karviné a utkání může rozhodnout o pořadí. Ale i v zápasech play-off se ukazovalo, že týmy dokážou vyhrát na půdě soupeře. Jasně, v play-off je výhoda mít více zápasů doma i kvůli cestování a divákům. Ale jdeme zápas od zápasu, když zvládneme Jičín a Karvinou, můžeme se bavit dál, jestli budeme první, nebo ne,“ konstatoval Petr Štochl.

Za finalisty posledních pěti sezon je v tabulce třetí Kopřivnice, která má o pět bodů méně než Plzeň, ale o dva zápasy více. Následují Brno a Dukla Praha se ztrátou šesti bodů na Talent a jedním zápasem navíc. Počítat se musí i se šestými Lovosicemi.

„To, že jsme s Karvinou nahoře my, je fajn. Může to být zkušenostmi těch týmů, jejichž hráči jsou zvyklí hrát na čele tabulky a bojovat o nejvyšší pozice v extralize. Dominance nás a Karviné ale neznamená, že ostatní týmy jsou špatné,“ myslí si kouč.

Martin Říha.
Házenkáři Šmíd a Říha končí v Talentu