Od roku 2018 neměla extraliga házenkářů jiné finálové obsazení: Talent tým Plzeňského kraje vs. Baník Karviná. Dokonce i v kvůli covidu-19 předčasně ukončené sezoně 2019/2020 byly tyto celky na prvních dvou místech tabulky.

„Oba týmy potvrzují dlouhodobý trend, jsou na špici extraligy. Proto se potkají znovu ve finále,“ potvrdil plzeňský trenér Petr Štochl, že takové složení finálové dvojice očekával, i když Karviná neměla jako obhájce titulu dobrý vstup do sezony.

„V průběhu sezony se jí ale vraceli zranění hráči (Mokroš, Solák) a i díky tomu se Karviná dostávala do stále lepší a lepší formy. Bylo jasné, že na play-off budou v plné formě. My jsme je letos sice třikrát porazili, ale teď nás čeká mnohem silnější soupeř,“ uvědomuje si kouč Talentu.

Talent tým Plzeňského kraje s Českým pohárem za sezonu 2022/2023 | Video: Deník/Zdeněk Soukup

Jeho Talent vyhrál s Karvinou oba zápasy v základní části extraligy i finále Českého poháru v Praze. Ale teď jde o víc, pokud bude chtít Baníku vyrvat z rukou mistrovský titul, musí pořádně zabrat. „Velká síla soupeře je v individuálních dovednostech. Mají hru založenou na spolupráci malých skupin a dokáží vždy vykouzlit něco navíc,“ upozornil Petr Štochl.

Očekává, že se jeho protějšek Michal Brůna zkusí vymyslet na finále nějakou kulišárnu. „Je známý tím, že se nebojí změn. Dokáže zareagovat i na vývoj zápasu,“ varoval plzeňský trenér.

Talent tým Plzeňského kraje patří k nejúspěšnějším týmům v historii samostatné české extraligy. Ale jeden klub je ještě lepší, právě finálový soupeř karvinský Baník. Ten získal titul dvanáctkrát, v součtu se dvěma federálními jich má na kontě celkem čtrnáct. Loni plzeňský Talent po předchozích dvou finálových porážkách přetlačil 3:2.

Největšími oporami jsou reprezentační spojky Dominik Solák a Jonáš Patzel, do národního týmu v poslední době patří i křídelník Denis Harabiš nebo pivoti Jan Užek s Václavem Francem. V brance pořád ještě řádí Martin Galia, který se v neděli ve Frýdku-Místku oficiálně rozloučil s reprezentační kariérou.

Ale to vše je minulost, letošní série napíše nové příběhy.

Program zápasů
1. zápas NE 7. 5., 19.00: Talent – Karviná
2. zápas ST 10. 5., 17.00: Karviná – Talent
3. zápas NE 14. 5., 17.10: Talent – Karviná
Případně, 4. zápas ST 17. 5., 17.10: Karviná – Talent
               5. zápas NE 21. 5., 17.10: Talent – Karviná