Při nich platí zásada, že výsledkem není jen nalezení ztraceného člověka, ale důležité je mít terén tak dobře zmapovaný, abyste mohli s jistotou říct, že v lokalitě hledaný není. Tak tomu bylo například i při dopravní nehodě v lese u Defurových Lažan. Nabourané auto bylo zakrvácené a řidič nikde. Protože se stává, že zraněný v šoku uteče do lesa, bylo nutné jej najít. Velitel jednotky koterovských hasičů – psovodů Jiří Šamonil proto les prohledal s negativním výsledkem, který policii nahlásil. Dopravní policie později muže našla v nedaleké vsi u majitele vozu.

„Hledali jsme i malého kluka, který utekl z domova. Pátrání skončilo dobře. Celá skupina psovodů byla po delším hledání odvolána, protože kluk se našel. Nic mu nebylo a jel na kole k babičce,“ vypráví Šamonil.

Mnohem smutnější konec mělo pátrání po starší ženě. Bylo to v únoru a práce byla ztížená velkými mrazy a sněhem. Šance objevit ji byla velmi malá, mráz zakryl pachové stopy. Přesto ji Šamonil se skupinou zkoušel hledat na různých místech tři dny. Nakonec se její tělo objevilo až s oteplením, a to o pár kilometrů dál, než kam se psovodi dostali.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE.