Ty byly někdy tak zákeřné, že museli honezovičtí hasiči zůstat i několik dní a hlídat, jestli se nerozhoří další skrytá ohniska. Dobrovolní hasiči se navíc v obci starají i o zábavu, pořádají masopust a pomáhají při různých jiných akcích.

Posledním úspěchem SDH Honezovice je zisk poháru Hořiny. Vybojovalo jej družstvo mužů v sérii několika závodů, které pořádaly sbory z okolí potoka Hořina. Poslední ze soutěží se konala uplynulou sobotu, ale hasiči z Honezovic vůbec nemuseli být nervózní. První místo již měli zajištěné dostatečným bodovým náskokem před ostatními týmy z předešlých závodů, takže nemuseli zabodovat tak, jak se to podařilo honezovickému ženskému týmu. Ten na poslední soutěži v Neuměři vyhrál. Tradice sportovních úspěchů honezovických hasičů je dlouhá. „Muži dříve jezdili na CTIF a z těchto mezinárodních soutěží přivezli třikrát zlato. My už teď pokračujeme jen v požárním útoku,“ říká velitel jednotky honezovických hasičů Jiří Hirschl.

Hasiči z Honezovic se ale dokáží poprat i s ohněm. Minulý měsíc zasahovali u rozsáhlého požáru pole. „Hrozilo tu, že se rozšíří na sousední les,“ upozorňuje Hirschl. Naštěstí se ale hasičům podařilo plameny zkrotit včas. Požár takového lesa by se mohl nepředvídaně šířit po kořenech stromů. Stejně jako před několika lety, kdy mezi Holýšovem a Honezovicemi musela dobrovolná jednotka strávit čtyři dny. „Několikadenních zásahů už jsme zažili víc. Například když hořel velkokapacitní seník,“ dodává Hirschl. JSDHO Honezovice už uhasila například i stodolu mezi domy přímo v obci. Díky včasnému zásahu požár odnesl jen její krov.

Honezovičtí hasiči by ale potřebovali modernější techniku. „Máme třicet let starou, vykloktanou avii. Loni ministerstvo vnitra slibovalo dobrovolným hasičům novou techniku, ale zatím jsme dostali jen zásahové obleky a boty, jako všechny JPO V. Pomoc to sice je, ale ne taková, jakou bychom si představovali. Potřebovali bychom například některý z vyřazených tranzitů profesionálních hasičů a nové čerpadlo na mašinu,“ podotýká Hirschl.