„Vyjížděli jsme například do penzionu na pomoc paní, která nemohla na nohy. Záchranná služba se k ní nemohla dostat, takže nás přivolala k otevření dveří. Bylo to těsně po tom, co jsme se vrátili z odklízení popadaných stromů po větrné smršti a sotva jsme přijeli,“ vzpomíná velitel jednotky Petr Hadinger.

Hornobřízští hasiči ale pomáhali třeba i s likvidací následků povodní v Plzni a Dobřichovicích. Nebo poskytli první pomoc slečně sražené ze skútru, která měla otevřenou zlomeninu nohy. Kromě dopravních nehod mají hasiči z Horní Břízy za sebou i řadu výjezdů k požárům. Mezi ty největší řadí rozsáhlý požár lesa na Krkavci a velké požáry polí či stohů. Hasili ale i v bytech nebo na nádraží, když tu hořela lokomotiva, na které vznikla škoda zhruba 700 tisíc korun.

Jedním z nejnebezpečnějších ohňů, na které si Hadinger vzpomíná, byl požár garáží. „Byly v nich kanystry s benzinem a propanbutanová láhev. Ty jsme museli vynosit ven,“ popisuje Hadinger s tím, že navíc praskal eternit na střeše a lítal okolo. Rozbil i okno protějšího domu, kterému se ze žáru od garáží roztékalo i polystyrenové zateplení.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE.

Hornobřízští hasiči však pomáhají i zvířatům. Svědčí o tom i jejich nový maskot a miláček. Stala se jím samička zatoulaného či vyhozeného osmáka degu. „Našly ji děti a přinesly městským strážníkům. Ti nám ji dali a teď bydlí u nás v hasičárně. Nejdříve jsme jí říkali Oskar, ale je to samička, takže jí říkáme prostě osmačka,“ vysvětlila starostka sboru dobrovolných hasičů Jolana Herzigová. Po jejích dietních sucharech prý osmačka´pěkně přibrala.

Hasiči z Horní Břízy se podíleli na vytvoření dvou světových rekordů. Dosud nebyly překonány. Oba jsou za dálkovou dopravu vody.

Při prvním, v roce 2001, vedli do té doby na největším součinnostním cvičení dobrovolných hasičů v republice vodu neuvěřitelným počtem 2567 hadic pomocí otevřených nádrží do vzdálenosti přes 47 kilometrů. Kromě hornobřízských hasičů tu bylo dalších 130 sborů. Z Máchova jezera odčerpali 624 tisíc litrů vody.

Druhý rekord spočíval ve vedení vody s použitím přenosných stříkaček. Ze stroje do stroje bylo v roce 2002 zapojeno 2635 hadic 163 hasičských jednotek z celé republiky. Voda vystříkla po deseti a půl hodinách 52,7 kilometru vzdáleně od čerpacího místa z historické stříkačky.