Jsou připraveni pomoci při velkých pátracích akcích, ale i rodinám, kterým se ztratí někdo blízký. „Oslovila nás třeba jedna žena z Plzně, které se ztratila maminka. Nechtěla čekat, až začne s pátráním policie. My totiž nepotřebujeme žádný časový odstup k tomu, aby byl člověk prohlášen za pohřešovaného,“ vysvětluje velitel hasičů–psovodů Jiří Šamonil.

Jeho jednotka funguje už šestým rokem. „Celou skupinu jsem založil na jižním Plzeňsku pod SDH Blovice. Bohužel nám nevyhovovaly zdejší podmínky, takže jsme přešli pod Koterov, kde je pro naši specializaci lepší zázemí a spolupráce s velitelem koterovských hasičů Petrem Juzkem,“ říká Šamonil.

Nejmladším psím záchranářem koterovských hasičů je Shrek. Roční štěně belgického ovčáka dokazuje, že s výchovou těchto specialistů se musí začít už od nejútlejšího věku. Přibližně za tři roky bude připravený složit odborné zkoušky, jaké museli zvládnout i jeho starší kolegové. Teď se na ně chystá německý ovčák Dráček (3,5 roku), který bude specialistou na plošné a sutinové vyhledávání. Pětiletý Amor už odbornost na hledání v terénu úspěšně prokázal a kmetem smečky je devítiletý belgický ovčák Kim. Ten už je napůl v důchodu a pomáhá hlavně při výcviku Shreka. „Všichni naši psi musí zvládat i práci ve výškách a ve slaňovacích postrojích. Protože se můžeme v terénu kdykoliv setkat s nějakou překážkou, kterou jinak než pomocí lana nezdoláme,“ dodává Šamonil.

Další informace a zajímavé příběhy hasičů z vašeho regionu i celé ČR naleznete ZDE.

Zvyšovat odbornost si ale musí i psovodi. Kromě činnosti se psy musí mít v malíku i zdravovědu, lezecké a topografické práce. Zúčastňují se i různých seminářů, které pomáhají prohlubovat jejich znalosti. „Například letos v létě jsme byli V Nekoři u Pardubic. Vyměňovali jsme si zkušenosti a seznamovali se s metodikou vyhledávání v Americe, kterou přednášela instruktorka Kristine Black s Čechoameričankou Evou Čečilovou,“ sdělil Šamonil.

V poslední době si pohrával s myšlenkou naučit se znakovou řeč. A už se i spolu s kolegou přihlásil na Unii neslyšících, která zájem záchranářů velmi uvítala. Mezi ztracenými lidmi bývají totiž i sluchově postižení. „Ty je nutné nejen ošetřit po zdravotní stránce, ale neméně důležitá je i komunikace a toho člověka uklidnit. Psychický stav hraje totiž také významnou roli,“ říká Šamonil.