Každý z 2200 účastníků z 26 zemí, kteří se sešli na slavnostním zahájení v Ostravě, si pochopitelně dělal ambice na co nejlepší umístění. Když ale při vyhlašování výsledků v kategorii žen stoupalo na stříbrný stupínek družstvo z Chválenic na jižním Plzeňsku, nezůstalo jedno oko suché.

„Na hasičské olympiádě jsme reprezentovali v požárním sportu, kromě něj se soutěží ještě v takzvaných tradičních hasičských soutěžích“ říká vedoucí týmu chválenických žen Václav Kasl. „Požární sport zahrnuje běh na 100 metrů překážek, štafetu 4x100 metrů s překážkami a hašením ohně a požární útok,“ upřesňuje. Chválenický tým byl nominovaný jako jeden ze tří českých, celkem jich o nejvyšší post bojovalo v požárním sportu osm.

Dostat se na olympiádu znamená podle samotných závodnic ujít hodně trnitou cestu. „Před čtyřmi lety se po olympiádě v Chorvatsku řeklo, že kdo rok předtím vyhraje republikové mistrovství, ten pojede reprezentovat Česko na olympiádu,“ vzpomíná jedna z členek úspěšného týmu Alena Kaslová. „Muži už reprezentační tým postavený měli a Ústředí hasičů Čech, Moravy a Slezska se tehdy rozhodlo, že založí i reprezentaci v ženách. Vloni na podzim se ale toto rozhodnutí přehodnotilo a namísto jednoho týmu byly nominovány hned tři. My jsme díky výborným výsledkům z předchozích ročníků republikového mistrovství byly naštěstí mezi nominovanými.“ Trochu smutně pak dodává, že na olympiádě bohužel nemohly startovat coby SDH Chválenice, ale coby tým Česká republika B.

Závodění na hasičské olympiádě s sebou nese i jisté odlišnosti oproti ostatním domácím soutěžím. Ačkoliv jsou závodnice normálně zvyklé přebíhat osmdesáticentimetrovou lávku, tady musely zdolávat prkno ve výšce metr dvacet nad zemí. Rozhodčí bývají nekompromisní. „Stačí, že po hašení postavíte hasicí přístroj na zem tak, že spadne dříve, než proběhnete cílem, a jste diskvalifikováni,“ popisuje náročnost soutěže Kaslová.

Chválenické hasičky obsadily v celkovém hodnocení stříbrnou pozici hned za českou reprezentací A. Vítězství si odnesly z požárního útoku, ve štafetě skončily druhé, v individuálně hodnoceném běhu na 100 metrů překážek se tři členky týmu probojovaly do první desítky.

Další hasičská olympiáda je na programu za čtyři roky v Itálii. A co budou do té doby chválenické hasičky dělat? „Teď si hlavně pořádně odpočineme a pak se upneme k tomu, abychom vyhrály další ročník republikového mistrovství,“ říká s očekáváním další členka úspěšného týmu Šárka Kvíderová. Nezbývá, než držet palce.