Výkonný výbor Fotbalové asociace České republiky na poslední schůzce před volbou předsedy rozhodl, že změní složení komise rozhodčích.

A to hodně razatně. Stávajícího „bosse“ Luďka Macelu vyhodil a na jeho místo dosadil Dagmar Damkovou.

„Ještě mi to oficiálně nikdo nepotvrdil,“ hlásila někdejší rozhodčí včera odpoledne.

Není se čemu divit, jednání nejvyšších představitelů bylo v Praze na Strahově bouřlivé. Někdo chtěl Macelu podržet, jiní hlasitě volali po jeho odchodu. Zvítězili ti v čele s Jindřichem Rajchlem.

„Je to zvláště v rozehrané soutěži zásadní změna. Navíc nevím o tom, že by byly potíže s tendenčně řízenými zápasy. O tak zásadní věci by se nemělo jednat, když to není stanovené jako bod jednání. Přijde mi to nestandardní,“ zlobil se místopředseda asociace za ligu Dušan Svoboda.

Rajchl, který je společně s Miroslavem Peltou favoritem na místo uvolněné po Ivanu Haškovi, ale prosadil svou.

Osm členů výboru hlasovalo pro Damkovou, čtyři proti. „Nemám námitky proti ní, ale proti tomu rozhodnutí. Mám pocit, že profesionální fotbal byl tímto krokem zatažen do předvolebního boje o předsedu asociace,“ dodal Svoboda.

Macelova komise byla terčem kritiky již delší dobu.

Rajchl jí vyčítal především nekoncepční práci, kdy jeden rok pošle pískat mezinárodní zápasy jednoho rozhodčího, o rok později jej stáhne a hned nato ho zase vrátí. A pak také to, že sekretářem byl kontroverzní Josef Krula.

V zákulisí se mluví i o tom, že výkonný výbor chtěl udělat vůči Damkové, jež stáhla svou kandidaturu do čela FAČR, vstřícné gesto.

„Je to reakce na to, že Dagmar Damková byla zvolena do komise rozhodčích UEFA, což je zvláště pro ženu unikátní post. A všude v Evropě bývá pravidlem, že člen komise rozhodčích UEFA je také v komisi rozhodčích své země,“ odůvodnil rozhodnutí výboru místopředseda asociace Jindřich Rajchl.