Atraktivní duel přitahuje nejen fanoušky, ale i fotbalové osobnosti, chcete–li celebrity.
Zvláštní skupinu, pro kterou nebude duel Plzně a Slavie jen běžným ligovým zápasem, tvoří fotbalisté, již oblékali dresy obou klubů.
A není jich málo. Za dobu existence samostatné české fotbalové ligy zamířili ze západu Čech do Edenu postupně Daniel Šmejkal, Robert Vágner, Petr Vlček, Jiří Skála, Pavel Fořt a naposledy letos v zimě Marek Jarolím.


A co soudí o pondělním duelu? „Slavia je favoritem, ale v Plzni to nebude mít snadné. Je pod obrovským tlakem, nesmí si dovolit klopýtnout. I já jsem ve Slavii zažil stejnou situaci a vím, co to dokáže udělat s psychikou hráčů,“ říká Jiří Skála, který působil v Edenu tři sezony a v červenobílém dresu si zahrál i evropské poháry.


Po dalších ligových štacích v Teplicích, Mladé Boleslavi a Českých Budějovicích se vrátil do Viktorie jako trenér mládeže. V tom, komu bude v hledišti fandit, má jasno.
„Ve Slavii jsem zažil tři krásné roky, ale palce budu držet Viktorce. Vždycky jsem se cítil Plzeňákem, v Plzni celý život bydlím. A nyní v klubu opět pracuji, takže je to jasné,“ svěřuje se Jiří Skála.


„Kluci se po čtyřech porážkách zase zvedají, navíc nemají v utkání co ztratit. Věřím, že utkání zvládnou,“ zdůrazňuje Jiří Skála.
Oba týmy budou podle něj preferovat útočný fotbal. „Slavia bude útočit a tím musí otevřít prostor. To může být voda na mlýn Plzni, která má v mužstvu šikovné útočné hráče,“ upozorňuje Skála.


Spíše Slavii naopak věří útočník Robert Vágner. Do Edenu odešel v roce 1995 a hned v první sezoně v barvách Slavie získal mistrovský titul.
„Slavia hraje na jaře v dobré formě. Pražané dobře vědí, že pokud vyhrají následující tři zápasy za sebou, dostanou se do pohody a k titulu bude blízko,“ míní Vágner.


V minimálně remízu věří fotbalový internacionál Petr Vlček. „I když si to Slavia nechce připustit, je pod velkým tlakem. Navíc má nálepku věčně druhého týmu. Už několikrát kvůli tomu tíhu lídra ligy neunesla a o titul v závěru ligy přišla. Plzeň má ve svém středu několik hráčů, kteří oblékali dres Sparty a ti se jí podvědomě budou snažit pomoci. Důležité bude, kdo vstřelí první gól. Plzeň určitě není bez šance,“ míní Vlček. „Navíc proti Slavii a Spartě se chce každý vytáhnout. Motivace bývá vyšší,“ říká.


Jeho fotbalová duše bude prý v pondělí rozpolcená. „Jako bývalý slávista bych ´sešívaným´ titul přál více než Spartě, na druhé straně jsem Plzeňák. Dobře znám mužstvo a jsem v kontaktu i s vedením klubu, moje sympatie budou více na straně Viktorie,“ vyznává se fotbalový skaut agentury Nehoda Sport.

Václav Vacek


Z historie: Štruncův gól pokořil Slavii

Píše se rok 1964 a tehdejší Spartak Plzeň vede na podzim druholigovou tabulku. Doslova v patách má Slavii Praha. Rok před tím sice Dynamo Praha málem zaniklo, ale skupina literátů ustavila Odbor přátel Slavie, prosadila návrat historického názvu klubu, pomohla nakoupit posily s cílem brzkého návratu do prvoligové společnosti.


Uplakanou listopadovou neděli přijede znovuzrozenou Slavii do Plzně povzbudit na pět tisíc fanoušků, celkem je jich ve Štruncových sadech pětadvacet tisíc! Na druhé lize!


Spartak v sestavě Fr. Čaloun – Vacín, Kasík, Mudra – M. Štrunc, Bíba – St. Štrunc, Lopata, Bohatý, Böhm, Silnický (65. Homola) se v prvním poločase překvapivě brání, ale po obrátce jeho výkon graduje a rozehrává partii krásného a útočného fotbalu.
Po hodině hry střílí i rozhodující jedinou branku utkání: na ideální centr Böhma z trestného kopu si nabíhá St. Štrunc a nekompromisní hlavičkou skóruje. V plzeňských řadách zavládne euforie.


Výborně hrající Plzeň má další šance, na rozbahněném trávníku exceluje především technickými kousky Bohatý, ale další gól už nepadne. Plzeň přezimuje v čele druholigového pelotonu, ale na jaře je už všechno úplně jinak.
Slavia se postupně dotáhne na první příčku a definitivně plzeňský odpor zlomí v předposledním kole v Edenu, kde před návštěvou 40 000 (!) diváků a za asistence televizních kamer poráží plzeňské borce 4:1, postoupí mezi elitu a další rok málem vyhraje první ligu. Duely patřící do zlaté knihy.

Pavel Hochman

Česká liga zažila jednadvacet duelů Plzeň - Slavia

V samostatné České první lize, která se hraje od sezony 1993 – 1994 sehrála Viktoria Plzeň s pražskou Slavií jedenadvacet utkání.
Třikrát se plzeňskému týmu podařilo zvítězit, z toho dvakrát venku (jednou ve starém Edenu a jednou na Strahově), šest utkání skončilo nerozhodným výsledkem a dvanáctkrát odešla Viktoria poražena.


Celkové skóre ze všech utkání je 17:35 v neprospěch plzeňských fotbalistů.
Plzeňané vstřelili Slavii více než jeden gól pouze ve dvou duelech. Celkem padlo dvaapadesát gólů, což je průměr 2,5 branky na zápas.

Pavel Hochman


Tři výhry Západočechů


Od založení samostatné České ligy v roce 1993 porazila plzeňská Viktoria pražskou Slavii třikrát. Dvakrát se tak stalo v Praze a jednou v Plzni.

11. 6. 1995 – 30. kolo: Slavia Praha – Viktoria Plzeň 2:3 (2:1).
Branky: 13. Knoflíček, 14. Bejbl – 41. Diepold z PK, 48. a 81. Janoušek. Slavia: Stejskal – Suchopárek – M. Pěnička, Hunal – Krištofík, Berger (89. Hogen), L. Jarolím, Bejbl, Jirásek – Šmicer (86. Štajner). Trenér Miroslav Beránek. Viktoria: Čaloun – Janota – Královec, Bečka – Skála, Šanda, Plocek (47. Purkart), Diepold, Ježek – Heřman, Janoušek (90. Vágner). Trenér Zdeněk Michálek.

16. 8. 2003 – 4. kolo: Viktoria Plzeň – Slavia Praha 2:1 (1:1).
Branky: 37. Barteska, 59. Knakal – 6. R. Skácel. Viktoria: Čaloun – Zakopal, Podzemský, Knakal, Procházka – Němec (73. Kozel), Švejnoha, Barteska, Limberský (80. Káník) – Smíšek (71. Blaha), Edno. Trenér František Cipro. Slavia: Černý – Bejbl (57. Adauto), Zachariáš, A. Petrouš, Hrdlička – Lukeš (73. L. Došek), Piták, Gedeon, R. Skácel – Kuka, T. Došek (63. Latka). Trenér Miroslav Beránek.

18. 4. 2007 – 23. kolo: Slavia Praha – Viktoria Plzeň 0:1 (0:1).
Branka: 39. Šíma. Slavia: Kozáčik – Hubáček, Suchý, Aračič, Urbánek 41. Reiter) – Krajčík, Costa (57. Necid), L. Jarolím, Hrdlička, Švento – Vlček (72. Kalivoda). Trenér Karel Jarolím. Viktoria: Daněk – Procházka, Müller, Zakopal, Smola – Malár (58. T. Krbeček), Rada, Trapp, Šíma – M. Jarolím (88. Borek), Fillo (90. Psohlavec). Trenér Stanislav Levý.

Pavel Hochman