Určitě Ivan Bican, bývalý ligový fotbalista Škody Plzeň. V roce 1971 si zahrálv obou zápasech Poháru vítězů pohárů proti slavnému Bayernu Mnichov. Doma Škodovka před třiceti tisíci diváků podlehla 0:1 bavorskému velkoklubuv čele s Beckenbauerem, Müllerem, či Breitnerem.

V odvetě v Mnichově prohrávala 0:1, ale pak přišla velká chvíle Ivana Bicana. „Z levé strany centroval Milan Ziegler a já míč zblízka doklepl za Meierova záda,“ vybavuje si Ivan Bican i po sedmačtyřiceti letech letech svůj životní gól.

Plzeňská radost tehdy netrvala dlouho. I v chladném a deštivém počasí se brzy projevila velká síla Bayernu, který vyhrál nakonec 6:1. „Byl to tehdy obrovský zážitek zahrát proti takovým hvězdám. Na to nezapomenete,“ říká rodilý Pražák, který do Plzně přestoupil ve dvaadvaceti letech z Aritmy.

„V Praze si mě všiml tehdejší trenér Škodovky Karel Kolský, s jehož synem jsem za Aritmu hrál, a on se na nás chodil v Praze občas dívat,“ vypráví Bican, který v nejvyšší soutěži odehrál v dresu Škody Plzeň a RH Chebu 177 zápasů a nastřílel v nich 44 gólů.

V Plzni působil v letech 1970 až 1978, pak odešel na dva roky do Chebu, kde pomohl k historickému postupu do první ligy.

Později hrával a trénoval v nižších soutěžích v Německu, po návratu spojil svoje účinkování ve fotbale s dalším plzeňským klubem Rapidem (dříve Rudá hvězda).

Pracoval jako státní zaměstnanec a za Rapid hrával dlouhá léta krajský přebor, pak za starou gardu. Ještě na jaře ve svých devětašedesáti letech nastoupil několikrát v plzeňské Lize starých gard. „Teď už se soustředím jen na utkání veteránů Viktorie Plzeň, kterým dělám i manažera,“ říká nositel slavného příjmení. „Ne, s Pepi Bicanem nejsme příbuzní, je to jen shoda příjmení,“ vysvětluje velký fanoušek Viktorie. „Je to paráda, že v Plzni můžeme chodit na Ligu mistrů,“ pochvaluje si muž, který v úterý slaví sedmdesáté narozeniny. „Čas rychle běží, ale já si nestěžuji. Zdraví mi slouží, a to je nejdůležitější,“ dodává jubilant.

Roman Kreuziger.
Roman Kreuziger, šestý muž z Innsbrucku, je doma