Tak nějak totiž vypadá atmosféra první turecké ligy, zvláště když proti sobě nastoupí dva kluby z Istanbulu, Galatasaray a Fenerbahce.

Českou stopu ale nedávné derby dvou nesmiřitelných městských rivalů přece jen mělo. V hledišti stadionu Galatasaray sledovala zápas skupina pětadvaceti funkcionářů a zástupců klubů Plzeňského kraje. Letecký zájezd pro ně zorganizoval Plzeňský krajský fotbalový svaz.

„Na stadion pro pětadvacet tisíc diváků se vtěsnalo ještě o sedm tisíc fanoušků více. Na místech k sezení ale nikdo neseděl, všichni při utkání stáli. Povzbuzovalo se neúnavně celý zápas, ale nejen kotel, nýbrž celý stadion. Fanoušci obou táborů vytvořili úžasnou atmosféru, byl to nezapomenutelný zážitek,“ vypráví jeden z členů výpravy, předseda fotbalového klubu TJ Tlučná Pavel Hajšman. Tribuna za brankou, kde fandí domácí kotel, se zaplnila už dvě hodiny před začátkem zápasu. „A celou tu dobu se všichni bavili. Skandovalo se, zpívaly se chorály. Zajímavé bylo, jak domácí fandové uctili památku čestného předsedy klubu, který v pondělí před zápasem zemřel. Žádná minuta ticha, ale fanoušci rozvinuli na tribuně obrovský transparent s jeho portrétem, zazpívali mu chorál a vyprovodili ho na poslední cestu obrovským potleskem,“ líčí Pavel Hajšman.

Bouřlivým potleskem odměnili domácí fans také českého útočníka Milana Baroše, když ve druhém poločase nastoupil na trávník. „Milan je tam obrovsky populární, pro příznivce Galatasaray je doslova modlou,“ říká.

Fanoušci Galatasaray umí ukázat i svou druhou tvář, těžce snáší porážky a účty s hráči soupeře si vyřizují hned na místě. „Během utkání zasáhl jeden diváků naplněnou plastovou lahví na trávníku do hlavy hráče Fenerbahce. Naštěstí se nic vážného nestalo a postižený se po chvíli vrátil do hry,“ říká Hajšman.

Schytali to však i domácí fotbalisté, kteří podlehli v derby 0:1 gólem po chybě gólmana. „Když se jejich brankář od té chvíle dotkl míče, celý stadion pískal. A při odchodu museli domácí hráče chránit policisté, aby unikli hněvu fanoušků.“

Zážitky členů výpravy z Plzeňského kraje byly umocněny skutečností, že měli vstupenky na tribunu přímo do domácího kotle. „Raději jsme si koupili pláštěnky v barvách Galatasaraye,“ usmívá se Pavel Hajšman, který si společně se svými kolegy odnesl z utkání v Istanbulu vzpomínky na celý život.