Jamajčané vyhráli jednu ze čtyř skupin druhé ligy a čeká je baráž s vítězi zbývajících tří skupin a dvě postupová místa do elitní soutěže.

„Času, který zbývá do zahájení baráže, jsme využili k soustředění v Čechách. Budujeme nový tým z mladých hráčů a rádi bychom se po roce vrátili do nejvyšší soutěže. Proto je pro nás každá taková zkušenost velmi cenná,“ říká Orville Powell, majitel klubu.

První muž Seba United FC nezastírá, že účelem cesty do Čech nebylo jen sportovní soustředění a zpestření sezony. „Naši fotbalisté odcházejí z Jamajky nejvíce do Spojených států, ale chtěli jsme prozkoumat i další teritoria. V Čechách se nám líbilo, našli jsme tu příjemné lidi, v Mostu i ve Viktorii Plzeň. Moc bych si přál, aby v budoucnu někteří fotbalisté z Jamajky působili v české lize. Myslím, že ten čas není daleko,“ říká Orville Powell.

Uživit profesionální fotbalový klub na Jamajce není vůbec jednoduché. „Sponzorů je minimum, kluby žijí téměř výhradně z prodeje hráčů,“ přiznává Powell.

Seba United FC byl založen v roce 1972 a většinou se pohyboval na předních místech první ligy. Během své krátké existence vyhrál třikrát ligu a dvakrát jamajský pohár.

Vloni se ale majitel klubu rozhodl učinit radikální řez. „Zcela jsme přebudovali tým. Všechny hráče starší čtyřiadvaceti let jsme uvolnili. Proč? Na fotbalovém trhu se nejvíce platí za mladé fotbalisty pod touto věkovou hranici. Starší fotbalisté už nejsou pro nás z tohoto důvodu tak perspektivní,“ vysvětluje Powell.

S doplněním mužstva nelě klub problém. Na Jamajce je vpracován projekt výchovy mládeže, jakési fotbalové akademie. Vybrali jsme ty nejlepší talenty a s nimi teď pracujeme,“ říká majitel klubu.

Letošní metou klubu je návrat mezi jamajskou elitu. K tomu ale musí Seba uspět ve dvoukolové baráži s vítězi ostatních skupin druhé ligy.

V elitní jamajské soutěži hraje dvanáct týmů, poslední dva sestupují do druhé ligy.

A jaký je na Jamajce, středoamerickém ostrově s necelými třemi miliony obyvatel, zájem o fotbal?

„Na zápasy první ligy chodí v průměru čtyři až pět tisíc diváků. Na zápasy play off potom nejsou výjimkou i desetitisícové návštěvy,“ říká Orville Powell.

Synovec slavné sprinterky střílí góly

Nosí slavné jméno, ale jeho čas nejspíš ještě přijde. Allanu Otteyovi, synovci světoznámé sprinterky, je totiž teprve šestnáct let.

Věnuje se stejně jako jeho slavná teta atletice, sprintu. Na sto metrů má osobní rekord 10,23 vteřiny.

Atletika ale není jeho jediným sportem. Stejně rád, jako se pere s časem na tartanové dráze, střílí góly. Je útočníkem fotbalového druholigového jamajského klubu Seba United FC.

Jamajčané strávili tento týden v Čechách, kde sehráli dvě přípravná utkání proti druholigovému Mostu (0:2) a ve čtvrtek v Plzni proti domácí třetiligové juniorce (1:3). Allan odehrál oba zápasy.

„Necelý týden v Čechách byl pro mne velkým zážitkem. Poznal jsem něco nového a perfektně si v obou zápasech zahrál,“ svěřil se po utkání v Plzni Ottey, který je členem reprezentace Jamajky do 20 let. Na trávníku využívá hlavně své rychlosti sprintera, ale umí to i s míčem. A to nedělá fotbal dlouho.

„Začal jsem ve třinácti letech a zatím mě baví obojí, atletika i fotbal. Uvidíme, co nakonec zvítězí,“ usmívá se.

Svou tetu obdivuje, ale zatím žádný její závod na vlastní oči neviděl. „Starám se hlavně o svou kariéru. Chtěl bych být co nejlepší,“ dodává Allan Ottey.