Mladí fotbalisté navštěvují fotbalové třídy 33. ZŠ Terezie Brzkové v Plzni–Skvrňanech.

„Byl to náročný turnaj. Za dva dny jsme sehráli osm zápasů, v nichž jsme se postupně probojovali až do finále,“ říká trenér Josef Šneberger.

Viktoria nejprve narazila na chorvatský NK Varteks Varazdin (1:0), poté ji čekal slavný FC Bayern München (2:0), švédský IF Brommap Stockholm (0:0), francouzský FC Sochaux (1:1, postup na PK) a švýcarský FC Winterthur (1:0). Celou skupinou Viktoria prošla bez porážky.

„V tak silné konkurenci je to bezesporu velký úspěch. Kluci ze sebe vydávali během každého zápasu maximum,“ ocenil vystoupení svých svěřenců trenér Šneberger.

Porážku Viktorka poznala až ve finále, které sledovalo přes 2000 diváků. Jedinou prohru mladým viktoriánům připravil 1. FC Kaiserslautern (0:1).

„Myslím si, že na kluky dolehla atmosféra, vždyť hráli před takovou návštěvou vlastně poprvé,“ vysvětluje Šneberger možnou příčinu porážky.

Nejsilnějším zážitkem je zcela určitě výhra 2:0 nad Bayernem Mnichov. Vždyť ne každému se povede proti slavnému soupeři nastoupit, natož jej porazit. Starším žákům FC Viktoria Plzeň se však podařilo obojí.

Jednou brankou se na výhře podílel Dominik Mandula. „Je to nepopsatelný zážitek. Je to paráda,“ hledal slova vyjadřující radost zmíněný autor. Podle něj stojí za úspěchem především výborná parta.

„Skvělá obrana, výborný brankář, který nás svými zákroky podržel. Hráli jsme do kombinace, nenechávali jsme soupeři prostor ani balon,“ říká Dominik, který konto soupeřů na turnaji v Rakousku zatížil celkem čtyřikrát.

Mandula stejně jako trenér připisují porážku ve finále z velké části atmosféře na stadionu, kterou hráči ještě dosud nezažili. Přece nastupovat před dvěma tisícovkami diváků, to se v Čechách žákovským týmům hned tak nestává.

„Byli jsme strašně nervózní. Celý první poločas jsme se hledali, nedali si pořádně balon. Naopak druhý poločas jsme odehráli v naší režii, kdy jsme soupeři skoro nepůjčili balon,“ říká Mandula.

„ Bohužel jsme naši převahu nedokázali zúročit gólově,“ litoval střelec ligových starších žáků FC Viktoria Plzeň.

I přes prohru ve finále si viktoriáni přivezli spousty nezapomenutelných zážitků a především zkušeností.

Pro tým, který je složen z chlapců ročníku narození 1993, představuje tento úspěch dosavadní vrchol fotbalového snažení a zvýšenou motivaci do další práce.

Mladí viktoriáni se z velkého úspěchu v Rakousku právem radovali, ale nezapomněli  se přitom o své nadšení a euforii podělit s nemocným kamarádem.

„Druhé místo bychom rádi věnovali spolužákovi a bývalému spoluhráči Vlastíkovi Vébrovi, který se statečně vyrovnává s následky těžkého onemocnění. Fotbal miluje, stále nám velice fandí a také pravidelně sleduje naše výsledky. Je to skvělý kamarád a náš úspěch v Rakousku právem patří i jemu,“ říká celý tým ústy trenéra družstva Josefa Šnebergra.