„Naskočily mi vzpomínky na začátek mého prvního působení v Plzni před devíti lety, kdy to prostředí na stadionu nebylo příliš fotbalové. Už tehdy ale nastávaly v klubu změny, co se týká kvality zázemí. A jsem moc rád, že pokračují i nadále,“ prohlásil trenér Pavel Vrba. 

Velký rozdíl je i v ambicích klubu, souhlasíte?
Ano. Tehdy se spíše snilo o stabilizaci kádru, aby se v Plzni nesestupovalo každý druhý rok z první ligy. Když si uvědomím, co se tady ve fotbale za posledních devět deset let všechno dokázalo, tak mě to velice těší a jsem moc rád, že toho mohu být zase součástí.

Tempo prvního tréninku bylo vysoké. Znamená to, že hráči měli za úkol o dovolené už něco odtrénovat?
Ano, měli absolvovat šest tréninkových jednotek. Takových, které se dají dělat bez míče a bez trenérů, na tepovou frekvenci. I proto neabsolvovali první den náběhový trénink, ale takový, který navázal na jejich práci o dovolené.

V mužstvu je včetně reprezentantů dvaatřicet hráčů. Jaký je plán zužování kádru?
Už při podpisu smlouvy s Viktorií jsem avizoval, že si v kádru ponechám dvacet hráčů do pole a tři brankáře. To se nemění a bude to tak i v sezoně. To je podle mě ideální stav.

Fotbal se mění a vyvíjí. Jaký bude herní projev vašeho týmu?
Ano, fotbal se mění, někdy k lepšímu, někdy k horšímu. Možná teď řeknu něco jiného než spousta dalších trenérů – já chci navázat na současné výsledky Viktorie a budu rád, když se dokážeme pohybovat v místech, kde Plzeň je. Cíle jsou jasně nastavené a v čem se změní herní projev mužstva, to už budete posuzovat, vy novináři. Já budu chtít dělat svoje věci, půjdu svojí cestou a uvidíme, jestli budu úspěšný.

Přípravu zahájily i tři posily, Diego Živulič, Dan Kolář a Jakub Řezníček. Proč jste si vybral právě tyto tři hráče?
Co se týká Živuliče, chtěli jsme získat jednoho defenzivního záložníka, a to se nám podařilo. Chtěli jsme i jednoho hrotového útočníka, protože nevíme, jestli Krmenčík bude dál hrát v Plzni či ne. Také je možné, že budeme někdy využívat v útočné fázi rozestavení 3–5–2, a v tom případě mít jen dva klasické hrotové útočníky není optimální. Co se týká Dana Koláře, v jednatřiceti letech je v nejlepším fotbalovém věku, v Plzni odehrál několik kvalitních sezon. Ukáže až čas, jestli to zvládne nebo ne. Já ale nemám důvod Danovi nevěřit, podle mne do mužstva patří.

Každý očekává, že po vašem návratu to v Plzni půjde jako při vašem prvním působení. Nedostává vás to pod tlak?
Každý trenér, který pak přišel do Plzně, se v takové situaci ocital a ani já při svém druhém angažmá ve Viktorii nejsem výjimkou. Každý trenér chce hrát takový fotbal, který se bude líbit lidem a bude mít pozitivní ohlas i v médiích. To je snem všech trenérů i hráčů. Plzeň svoji kvalitu prokazuje už dlouhodobě a já se na to, co se týká herního projevu, budu snažit navázat. Uvidíme, jestli se bude dařit přenášet moje myšlenky na hřiště a jak dlouho nám to bude trvat. Přebírám však kvalitní a úspěšné mužstvo.

Je pro vás pozitivní, že v kádru je hodně hráčů, kteří znají vaše metody a může vám to při realizaci vašich myšlenek pomoci?
Ano, to je určitě moje výhoda.

Co říkáte tomu, že Pavel Horvárth se rozhodl nepokračovat ve Viktorii v roli asistenta a odešel do druholigového Sokolova?
Je dobře, že se Pavel rozhodl jít svojí cestou. Pokud chce dělat hlavního trenéra dlouhodobě a nejenom na záskok, tak je to správná volba. Bohužel některá média to popsala trochu jinak, ale to je jejich věc a já se k tomu nechci vyjadřovat.

V závěru minulé sezony do mužstva po dlouhé době naskočil Václav Pilař. Co říkáte jeho návratu?
Jsem nadšený z toho, že se Venca po tak dlouhé době dal na konci minulé sezony zdravotně do pořádku. Ještě to není úplně ono, ale poslední zápasy, ve kterých nastoupil, naznačily, že to bude opět ten Pilař, co býval. Jsem moc rád, že to tak je, a věřím, že Venca ještě neřekl poslední slovo a že znovu bude v Plzni bavit diváky, jak tomu bylo kdysi.

V kádru zůstal i Ivanschitz, i když se mluvilo o jeho odchodu. Je to tak, že jste se rozhodl dát mu šanci?
Zahájil přípravu, a jestli tady zůstane, to se rozhodne během tří týdnů. Všichni, co nastoupili do přípravy, jsou hráči Plzně, a kdo z nich odejde, v této chvílí nejsem schopen říci. Nikdo není psaný pod čarou. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

Jak těžké bude dostat se do Ligy mistrů z nemistrovské části?
Těžší než z mistrovské. Naším cílem ale je zahrát si skupinu, uvidíme, jestli v Lize mistrů nebo Evropské lize. Kdyby se to nepodařilo, bylo by to pro nás zklamání. Naším cílem je, abychom do Štruncových sadů přivedli k radosti fanoušků opět atraktivní mužstva.